Serie A: Εχασε τη νίκη επί της Γιουβέντους μέσα από τα χέρια της η Αταλάντα πριν τον Ολυμπιακό [βίντεο]

Τέσσερα 24ωρα πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό, για τα play-off του Europa League, η Αταλάντα δεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες στην Serie A, καθώς παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στη Γιουβέντους, σε ένα από τα σπουδαιότερα ματς της Αγωνιστικής.

Η ιταλική ομάδα δεν βρίσκεται στην καλύτερη δυνατή κατάσταση, τόσο αγωνιστικά, όσο και ψυχολογικά, εν όψει της πρώτης αναμέτρησης με τους «ερυθρόλευκους».

Σε μία περίοδο που η ομάδα του Μπέργκαμο προερχόταν από άσχημα αποτελέσματα και συγκεκριμένα τρία ματς χωρίς νίκη στη Serie A (2 ήττες, μία ισοπαλία), αλλά και τον αποκλεισμό-σοκ στην έδρα της από την Φιορεντίνα στους «8» του Κυπέλλου, ήθελε όσο τίποτα άλλο το «τρίποντο» επί της «Βέκια Σινιόρα». Και για 91 λεπτά το κρατούσε στα χέρια της. Ωστόσο, ο Ντανίλο της «πήρε την μπουκιά από το στόμα» στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με το υπέροχο γκολ του Μαλινόφσκι στο 76′, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, η Αταλάντα προηγήθηκε, ωστόσο, η «Γιούβε» ήταν αυτή που χαμογέλασε στο φινάλε και παρέμεινε για 11o σερί ματς χωρίς ήττα στην Serie A. Είναι χαρακτηριστικό ότι η τελευταία ήττα της «Μεγάλης Κυρίας» καταγράφεται από τον περασμένο Νοέμβριο (24/11), όταν είχε ηττηθεί στο Τορίνο από τη χθεσινή της αντίπαλο, την Αταλάντα (0-1).