Με «σκούπα» στον τελικό ο Ολυμπιακός

Κέρδισε και στο ΟΑΚΑ την ΑΕΚ με 89-74 και περιμένει αντίπαλο

Η ΑΕΚ έφτασε ακόμη και στο +17, αλλά ο Ντάνιελ Χάκετ σε εκείνο το σημείο πήρε από το χέρι τον Ολυμπιακό, ο οποίος όχι μόνο επέστρεψε, αλλά με το επιβλητικό 89-75 προκρίθηκε με «σκούπα» στους τελικούς!

Ολυμπιακός να… τρομάζεις! Πολύ… καυτός έξω από τα 6,75μ. ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στην αναμέτρηση, με αποτέλεσμα να πάρει νωρίς ένα σοβαρό προβάδισμα (6-13). Όμως, η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στην ΑΕΚ. Οι παίκτες του Ζντοβτς έπαιξαν πολύ πιεστική άμυνα, η οποία οδήγησε σε αλλεπάλληλα άστοχα σουτ τους «ερυθρόλευκους» και αφήνοντάς τους χωρίς καλάθι για πάνω από 2:30’’ έτρεξαν ένα σερί 13-0, πηγαίνοντας ακόμη και στο +6 (19-13). Περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου, οι Πειραιώτες έκαναν κάποιες καλές άμυνες και μείωσαν στο καλάθι (19-17), αλλά μέχρι το τέλος ανέλαβε… δράση ο Καλαμπόκης για το 21-18.

Η ΑΕΚ εξακολουθούσε να βγάζει το καλό πρόσωπό της και στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, με τον Ολυμπιακό από την άλλη να δείχνει να πατά σε… άλλο γήπεδο, καθώς ήταν τρομερά νωθρός και παθητικός σε άμυνα και επίθεση. Έτσι, οι παίκτες του Ζντοβτς έτρεχαν συνεχώς στο παρκέ και έχοντας «μπλοκάρει» πλήρως τους αντιπάλους τους πήγαν στο +12 (32-20) μέσα σε τέσσερα λεπτά και στα μισά στο +14 (38-24), αφού είχαν τέλεια ποσοστά στην περιφέρεια (4/4 τρ.). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν μπορούσαν να σκοράρουν ούτε με… αίτηση (χάνοντας και πολλά ελεύθερα σουτ) και έτσι η «Ένωση» διατηρούσε το +14 (41-27), μέχρι περίπου ένα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Εκεί, οι Παπανικολάου και Σπανούλης μάζεψαν κάπως τα πράγματα, μειώνοντας σε 41-31.

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν σε θέση να αντιδράσει ούτε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, λόγω της καλής άμυνας της ΑΕΚ, η οποία από την άλλη είχε τον Μπράουν σε εξαιρετική ημέρα και έτσι μέσα σε τέσσερα λεπτά έφτασε ακόμη και στο +17 (50-33). Στα μισά, οι «ερυθρόλευκοι» ροκάνισαν τη διαφορά με μπροστάρη τον Χάκετ (σε δημιουργία και σκορ), μειώνοντας αρχικά σε 50-39 και με το… κρεσέντο του Ιταλού να συνεχίζεται (με 11 σερί πόντους), η διαφορά έπεσε ακόμη και στους τρεις (54-51). Όμως, η «Ένωση» έβγαλε νέα αντίδραση, παίρνοντας μία… ανάσα (61-52), με τους Πειραιώτες να μένουν στο ματς, ξανά χάρη στον Χάκετ, ο οποίος με τρίποντο στη λήξη του χρόνου διαμόρφωσε το 61-55 της περιόδου.

Σε αντίθεση με τα δύο προηγούμενα δεκάλεπτα, στο ξεκίνημα του τέταρτου η άμυνα του Ολυμπιακού τσάκιζε… κόκκαλα, με αποτέλεσμα να βρει ενέργεια να τρέξει στο παρκέ και με ένα σερί 10-0 (και πρωταγωνιστή τον Λοτζέσκι) να περάσει ξανά μπροστά (61-65), μέσα σε τρία λεπτά. Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν βρει τρομερό ρυθμό και τον έβγαλαν έξω από τα 6,75μ., όπου… βομβαρδίζοντας συνέχεια πήγαν στο +9 (69-78), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ματς. Η εξέλιξη αυτή, ανάγκασε τους παίκτες του Ζντοβτς να… παρατήσουν το παιχνίδι και με τους Πειραιώτες να συνεχίζουν με σπασμένα… φρένα, έφτασαν ακόμη και στο +16 (73-89), με τη νίκη να έρχεται με το τελικό 89-75.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 41-31, 61-55, 75-89Τι κι αν η ΑΕΚ έφτασε ακόμη και στο +17 (50-33); Ο… αγριεμένος Ντάνιελ Χάκετ πήρε από το χέρι τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι έκαναν την ολική ανατροπή και με το 89-75 έκαναν το 3-0 στη σειρά και προκρίθηκαν στους τελικούς!

Πηγή: sport-fm.gr