Παρασκευή , 19 Απρίλιος 2024

Super League 2: Αγωνιστική εκπλήξεων σε βόρειο και νότιο Όμιλο -Έχασαν οι πρωτοπόροι Βέροια και Λεβαδειακός

Ημέρα εκπλήξεων ήταν Τετάρτη (13/4), κατά την εμβόλιμη αγωνιστική για τους δύο Ομίλους (βόρειο και νότιο) της Super League 2.

Οι πρωτοπόροι των δύο γκρουπ στη Super League 2, Βέροια (βόρειος Όμιλος) και Λεβαδειακός (νότιος Όμιλος) υποχρεώθηκαν σε ήττα από Πιερικό και Καλαμάτα με 2-1 και 1-0, αντίστοιχα.

Την ήττα των Βιωτών εκμεταλλεύτηκε η Καλλιθέα, η οποία επικράτησε 0-2 του Εργοτέλη και πλησίασε σε απόσταση 5 βαθμών από την κορυφή, ενώ την ίδια δυνατότητα έχει και η ΑΕΛ, η οποία την Πέμπτη (14/4) αντιμετωπίζει τη Νίκη Βόλου εκτός έδρας, με στόχο να «κόψει» τη διαφορά από την πρώτη θέση στους 3 βαθμούς.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Super League 2 (βόρειος Όμιλος): Θρίαμβος με ανατροπή για τον Πιερικό, 2-1 τη Βέροια

Θρίαμβο 2-1 με ανατροπή πανηγύρισε ο Πιερικός στην Κατερίνη απέναντι στην πρωτοπόρο, Βέροια, καταφέρνοντας να πάρει βαθιά βαθμολογική «ανάσα», αλλά και επιτρέποντας στην ΑΕΛ, η οποία φιλοξενείται αύριο (14/4) από τη Νίκη Βόλου -μετρά πέντε διαδοχικές επιτυχίες- να μειώσει στους 3 βαθμούς την απόστασή της από την κορυφή. Ο Γαβρηιλίδης είχε ανοίξει (23′) το σκορ για τη «βασίλισσα» του Βορρά στην αναμέτρηση για την εμβόλιμη -31η- αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2 (Α’ όμιλος), αλλά Κανούλας (54′) και Δεμηρτζόγλου (77′), χάρισαν στον Πιερικό τους τρεις βαθμούς.

Ένα γκολ του Διαμαντόπουλου τις καθυστερήσεις (90+5′) -το δεύτερό του στον αγώνα μετά από εκείνο στο 25′- επέτρεψε στην Ξάνθη να αποφύγει την ήττα από τον Ηρακλή στα Πηγάδια (3-3). Ο «γηραιός» βρέθηκε δύο γκολ πίσω στην συνάντησή του με τους ακρίτες (Γκόμεζ 11′, Διαμαντόπουλος 25′), αλλά κατάφερε να κάνει -προς στιγμήν- την ανατροπή, με τους Σίλβα (49′), Πηλιό (52′) και Γιουμπιτάνα (76′), πριν ο Διαμαντόπουλος διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Ο Ολυμπιακός Βόλου πανηγύρισε στο ντέρμπι της ουράς, νικώντας 2-0 στον «τελικό» τα Τρίκαλα, χάρη στα γκολ των Ξύδα (39′ πέναλτι) και Κότου (64′), ενώ ισόπαλη χωρίς τέρματα έληξε η αναμέτρηση μεταξύ Καβάλας και Ολυμπιακού Β’.

Με τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) έφυγε ο Απόλλων Λάρισας από την Αριδαία, στην αναμέτρησή του με τον τοπικό Αλμωπό, ενώ η Αναγέννηση Καρδίτσας, μετά από πέντε σερί ήττες, κέρδισε 2-1 τον Απόλλωνα Πόντου.

• Αναγέννηση Καρδίτσας – Απόλλων Πόντου 2-1
  • Νίκη Βόλου – ΑΕΛ (14/4, 15:00, γήπεδο Νεάπολης Βόλου)

17. Τρίκαλα 21 -30 αγ.

Super League 2 (βόρειος Όμιλος): Νίκη της Καλλιθέας, εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Λεβαδειακού

Πανηγυρίζοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, πρώτα (14′) με τον Κυνηγόπουλο και στην επανάληψη (62′) με τον Μουνιέ, η Καλλιθέα κέρδισε 0-2 εκτός έδρας τον Εργοτέλη και έφτασε σε απόσταση πέντε βημάτων από την κορυφή και τον Λεβαδειακό.

Νωρίτερα Με γκολ του Τάτου (68′) η Καλαμάτα νίκησε 1-0 τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό, στην εμβόλιμη 31η αγωνιστική του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2.

Έδαφος έχασε η Κηφισιά, η οποία ηττήθηκε 0-1 από την Επισκοπή με το γκολ του Τσάβου (69′), ενώ εντός έδρας ήττα (1-2) γνώρισε και ο Παναθηναϊκός Β’ από τον Ηρόδοτο. Κόρτσαμ (21′ πέναλτι) και Ποζατζίδης (24′) πέτυχαν τα γκολ των Κρητών, ο Τσιριγώτης μείωσε στις καθυστερήσεις (90+1′) για τους «πράσινους».

Η ΑΕΚ Β’ ξέσπασε πάνω στην ουραγό Ρόδο, φτάνοντας σε ευρεία νίκη με σκορ 5-0, χάρη στα γκολ που πέτυχαν οι Γιούσης (6′), Κορομηλάς (35′, 44′), Γεωργέας (77′) και Κοσίδης (79′).

Τρεις βαθμούς πήρε ο Καραϊσκάκης στην Άρτα, επικρατώντας 3-1 του Αιγάλεω, ενώ ο Αστέρας Βλαχιώτη δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης με το 4-1 επί του ΟΦ Ιεράπετρας.

Ο Διαγόρας νίκησε 2-0 στη Ρόδο τη Ζάκυνθο, σε μία αναμέτρηση που ξεκίνησε με μία ώρα καθυστέρηση, αφού έφτασε αργοπορημένος -αλλά δικαιολογημένος- στο νησί ο πρώτος βοηθός κ. Μπαλιάκας.

17. Ρόδος 16

* Η Καλαμάτα έχασε με 3-0 στα χαρτιά το παιχνίδι με τον Λεβαδειακό, για τη 14η αγωνιστική, και της αφαιρέθηκαν τρεις (3) βαθμοί.

** Ποινή αφαίρεσης οκτώ (8) βαθμών επέβαλλε στην ΠΑΕ Ρόδος η Επιτροπή Επαγγελματικού Αθλητισμού.