Κυριακή , 28 Απρίλιος 2024

Κύπελλο Αγγλίας: Η Γουλβς «λύγισε» την Μπρέντφορντ με 3-2 στην παράταση

Σε ένα ματς γεμάτο από ανατροπές, η Γουλβς κατάφερε να «γυρίσει» το σκορ απέναντι στην Μπρέντφορντ και να τη νικήσει με 3-2 στην παράταση (2-2 κανονική διάρκεια), παίρνοντας το «εισιτήριο» για τον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας, στον επαναληπτικό αγώνα των δύο ομάδων για τον 3ο γύρο.

Δύο φορές προηγήθηκαν οι «μέλισσες» με τους Κόλινς (13′) και Μάουπεϊ (52′), ισάριθμες φορές «απάντησαν» οι «λύκοι» με τους Σεμέδο (36′) και Φρέιζερ (72′). Το ματς πήγε στο έξτρα 30λεπτο, όπου το εύστοχο πέναλτι του Κούνια στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, χάρισε εντέλει την πρόκριση στη Γουλβς.

Νωρίτερα, το γκολ του Τόμι Κόνγουεϊ μόλις στο 3ο λεπτό ήταν αρκετό για την Μπρίστολ Σίτι -14η στη βαθμολογία της Championship- να επικρατήσει της Γουέστ Χαμ με 1-0 και να την «πετάξει» εκτός του 4ου γύρου του Κυπέλλου Αγγλίας, στην πιο μεγάλη «έκπληξη» των επαναληπτικών αγώνων του 3ου γύρου.

Την ίδια ώρα η Μπέρμιγχαμ ανέτρεψε κόντρα στη Χαλ το εις βάρος της 1-0 απ’ το γκολ του Λοκίλο στο 12′ και με τα τέρματα των Στάνσφιλντ στο 66′ και Μιγιόσι στο 94′ έφερε τα πάνω-κάτω, νίκησε με 2-1 και προκρίθηκε στον 4ο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει τη Λέστερ.

Τα αποτελέσματα των επαναληπτικών για τον 3ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας και τα ζευγάρια για τον 4ο γύρο (φάση των «32») έχουν ως εξής:

Γουλβς-Μπρέντφορντ 3-2 παρ. (2-2 κ.δ.)

Μπέρμιγχαμ-Χαλ 2-1

Μπόλτον-Λούτον 1-2

Μπρίστολ Σίτι-Γουέστ Χαμ 1-0

Ίστλι-Νιούπορτ Κάουντι 1-3