Σάββατο , 20 Απρίλιος 2024

Κύπελλο Αγγλίας: Νέα «σφαλιάρα» για τη Λίβερπουλ, έχασε 2-1 από την Μπράιτον και αποκλείστηκε

Μετά την απογοητευτική πορεία της στην τρέχουσα Premier League, η Λίβερπουλ έμεινε και εκτός Κυπέλλου Αγγλίας.

Η Μπράιτον ήταν αυτή που της έδωσε άλλη μια πίκρα, καθώς επικράτησε με 2-1 και πανηγύρισε τη μεγάλη πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Αγγλίας, χάρις σε ένα γκολ του Ιάπωνα επιθετικού, Καόρου Μιτόμα, στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι κάτοχοι του τροπαίου κατέβασαν βασική ενδεκάδα και πήραν το προβάδισμα στο 30′ με το σουτ του Έλιοτ. Όμως, οι «γλάροι» δεν το έβαλαν κάτω και βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης πριν το ημίχρονο χάρις σε μία εξαιρετική ενέρεια και τελείωμα από τον Ντανκ στο 39′.

Οι αλλαγές του Κλοπ (έμεινε στον πάγκο και δεν αγωνίστηκε ο Κώστας Τσιμίκας) δεν άλλαξαν την εικόνα της Λίβερπουλ, με την Μπράιτον να «χτυπάει» για δεύτερη φορά σε ένα χρονικό σημείο που δεν μπορούσε να… αντιδράσει η ομάδα του λιμανιού.

Η βαθιά μπαλιά προς την περιοχή βρήκε τον Μιτόμα σε ετοιμότητα, ο Ιάπωνας έκανε κοντρόλ χωρίς να σκάσει η μπάλα κάτω και με ωραία «εκτέλεση» έκανε το 2-1, χαρίζοντας την πρόκριση στην ομάδα του.

Κύπελλο Αγγλίας: Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα στη φάση των «32»:

• Μάντσεστερ Σίτι – Άρσεναλ 1-0
  • Γουόλσολ – Λέστερ 0-1
  • Άκρινγκτον – Λιντς 1-3
  • Σαουθάμπτον – Μπλάκπουλ 2-1
  • Ίπσουιτς – Μπέρνλι 0-0
  • Λούτον – Γκρίμσπι 2-2
  • Σέφιλντ Γουένσντεϊ – Φλίτγουντ Τάουν 1-1