Κύπελλο Γαλλίας: Η Νις «πέταξε» εκτός την Παρί Σεν Ζερμέν στα πέναλτι [βίντεο]

Εκτός κυπέλλου Γαλλίας η Παρί Σεν Ζερμέν!

Αν και οι προκρίσεις των ερασιτεχνικών (ομάδες Γ’ κατηγορίας) Βερσάιγ και Μπερζεράκ επί των Τουλούζ και Σεντ Ετιέν το προηγούμενο διήμερο, χαρακτηρίστηκαν «εκπλήξεις πρώτου μεγέθους» στη φάση των «16» του γαλλικού Κυπέλλου, η Νις ήρθε να ρίξει -τελευταία- την πιο μεγάλη «βόμβα» αφήνοντας εκτός διοργάνωσης τη «λαμπερή» Παρί Σεν Ζερμέν, μετά τη επικράτησή της στα πέναλτι με 6-5 (0-0 ο κανονικός αγώνας)!

Οι Παριζιάνοι με τους Ικάρντι, Μέσι «ενδεκαδάτους», τον Μπαπέ στον πάγκο και τον Νεϊμάρ εκτός λόγω τραυματισμού, «σφυροκόπησαν» από το πρώτο λεπτό την εστία της Νις, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί στο ανασταλτικό κομμάτι και είχαν τον γκολκίπερ τους Μάρτσιν Μπούλκα σε τρομερή βραδιά.

Το 0-0 του 90λεπτου, οδήγησε τον αγώνα απευθείας στη διαδικασία των πέναλτι (έχει καταργηθεί από πέρσι η παράταση στο γαλλικό Κύπελλο, για να μην υπάρχει έξτρα κόπωση στους ήδη επιβαρυμένους παίκτες) κι εκεί μίλησε η ικανότητα του τερματοφύλακα της Νις. Απέκρουσε το 3ο (Παρέδες) και το 7ο πέναλτι (Σίμονς), την ώρα που ο Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα από την άλλη πλευρά έπιασε μόνο την εκτέλεση του Ντελόρ.

Ο Ντάντε της Νις ευστόχησε στο 7ο και καθοριστικό χτύπημα της ομάδας της Νίκαιας και της χάρισε την πρόκριση, πετώντας εκτός Κυπέλλου την Παρί των αμέτρητων δισεκατομμυρίων…