Παρασκευή , 3 Μάιος 2024

Κύπελλο Γερμανίας: Κι άλλη «βόμβα» από τη Ζάαρμπρικεν -Μετά την Μπάγερν, απέκλεισε και την Άιντραχτ

Άλλη μια «βόμβα» έριξε στο Κύπελλο Γερμανίας η Ζάαρμπρικεν, η οποία απέκλεισε στη φάση των «16» την Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Μετά τον αποκλεισμό της Μπάγερν Μονάχου στους «32», η Ζάαρμπικεν (ομάδα της 3ης κατηγορίας) πέταξε εκτός διοργάνωσης και την αντίπαλο του ΠΑΟΚ στον 7ο Όμιλο του Conference League. Έτσι, το ταξίδι της «Σταχτοπούτας» του Γερμανικού Κυπέλλου συνεχίζεται και στην προημιτελική φάση.

Στο 64′ ο Μπρούνκερ και στο 79′ ο Κέρμπερ από ασίστ του σκόρερ του πρώτου γκολ «έγραψαν» το τελικό σκορ, με την Αϊντραχτ να γνωρίζει την τρίτη διαδοχική ήττα, αρχής γενομένης από εκείνη της 30ής Νοεμβρίου από τον ΠΑΟΚ με 2-1 στο ECL, ενώ με το ίδιο σκορ ηττήθηκε την Κυριακή (3/12) στην έδρα της Αουγκσμπουργκ για την Bundesliga.

Κύπελλο Γερμανίας: «Τρένο» η Μπάγερ Λεβερκούζεν, επιβλήθηκε εύκολα της Πάντερμπορν

Παίζοντας… στο ρελαντί η Μπάγερ Λεβερκούζεν «καθάρισε» την αναμέτρηση με την Πάντερμπορν (3-1) και προκρίθηκε στους προημιτελικούς του Κυπέλλου Γερμανίας. Ο Μπονιφέις στο 12′ και ο Παλάσιος στο 28′ έβαλαν τις βάσεις για την πρόκριση, αλλά στο 83′ ο Κλάας μείωσε για τους φιλοξενούμενους και έδωσε νέο ενδιαφέρον. Τέσσερα λεπτά αργότερα, όμως, ο Σικ έβαλε τέλος στα όποια όνειρα των παικτών της Πάντερμπορν για να στείλουν το ματς στην παράταση, με τις «ασπιρίνες» να διατηρούν το αήττητο εντός των συνόρων, μιας και στο πρωτάθλημα προέρχονται από 11 νίκες και 2 ισοπαλίες μετά από 13 ματς.

Κύπελλο Γερμανίας: Τα παιχνίδια της φάσης των «16»

• Καϊζερσλάουτερν – Νυρεμβέργη 2-0
  • Μαγδεμβούργο – Φορτούνα Ντίσελντορφ 1-2
  • Γκλάντμπαχ – Βόλφσμπουργκ 1-0 παρ.
  • Χόμπουργκ – Ζανκτ Πάουλι 1-4
  • Ζααρμπρίκεν – Άϊντραχτ Φρανκφούρτης 2-0
  • Λεβερκούζεν – Πάντερμπορν 3-1
  • Στουτγκάρδη – Μπορούσια Ντόρτμουντ 21:45