Δευτέρα , 29 Απρίλιος 2024

Basketball Champions League: Το Περιστέρι δεν μπόρεσε να βάλει… φρένο στη Λε Μαν, ήττα με 86-78 και αναμονή

Την κακή άμυνά του στη 2η περίοδο του αγώνα με τη Λε Μαν πλήρωσε το Περιστέρι, που γνώρισε την ήττα για την 5η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων ηττήθηκε και πάλι από τους Γάλλους, αυτήν τη φορά με 86-78 στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», με τους φιλοξενούμενους να βελτιώνουν το ρεκόρ τους στον 1ο Όμιλο σε 3-2 (νίκες-ήττες) και να προκρίνονται στη φάση των «16».

Το Περιστέρι είδε το ρεκόρ του να υποχωρεί στο 2-3 και πλέον ελπίζει σε ήττα της Φάλκο από τη Μάλαγα (6/12, 21:30), προκειμένου να καταλήξει στα χέρια του το εισιτήριο για το play-in tournament, όπου θα διεκδικήσει την πρόκριση στο Top-16 του BCL.

Basketball Champions League: «Μαύρη τρύπα» η άμυνα στη δεύτερη περίοδο για το Περιστέρι

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επέβαλε στο πρώτο δεκάλεπτο τον ρυθμό του και με πρωταγωνιστή τον Ντάνγκουμπιτς στην επίθεση (9π.) ξέφυγε με το… καλησπέρα με 19-9 στο 7′, ενώ έκλεισε την περίοδο στο +11 (25-14). Ωστόσο, στη συνέχεια έχασε τη διάρκεια του σε άμυνα και επίθεση, ο Λιούις (10 πόντοι στο β’ δεκάλεπτο) τιμώρησε από την περιφέρεια το Περιστέρι και η Λε Μαν ροκάνισε τη διαφορά, παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -3 (36-33).

Οι «κυανοκίτρινοι» βρήκαν ξανά ρυθμό στην επίθεση στην τρίτη περίοδο, αλλά με την άμυνα τους να… υπολειτουργεί, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 58-55, που έγραψε φωτεινός πίνακας στο 30΄. Με τη Λε Μαν όμως να βρίσκει ρυθμό από τα 6,75 στον… επίλογο του αγώνα, το Περιστέρι έχασε γρήγορα την επαφή και με την άμυνα να μην «δένει» μέχρι το φινάλε, δέχθηκε 31 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο και «παραδόθηκε» με το τελικό 78-86.

Ο Ματ Λιούις εξελίχθηκε σε «δήμιο» του Περιστερίου, τελειώνοντας τον αγώνα με στατιστικά για… φίλημα (22π. με 3/3δ., 4/4τρ. και 4/4β.), ενώ στους 20 πόντους σταμάτησε ο Ντεβάντε Τζόουνς. Από το Περιστέρι πάλεψαν οι Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς και Τζέιλεν Χαντς, σημειώνοντας από 15 πόντους.

Περιστέρι – Λε Μαν 78-86

Περιστέρι (Βασίλης Σπανούλης): Ράγκλαντ 10 (1) , Ντάνγκουμπιτς 15 (3), Χαντς 15 (2), Πουλιανίτης 5 (1), Κασελάκης 5 (1), Τόμπσον 13, Μήτρου-Λονγκ 2, Ξανθόπουλος 4, Πουλιανίτης 5 (1), Ρένφρο 4, Γουίλιαμς, Χουγκάζ 5

Λε Μαν (Ελρίκ Ντελόρντ): Ντε Λατιμποντιέρ 15 (2), Τζόουνς 20 (1), Λιούις 22 (4), Μαγούγκμπε 2, Σβαρτζ 7 (1), Ντελάνουϊ, Χάντγκινς 11 (1), Νάρασε 3 (1), Γιγκιτέ 6

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 36-33, 58-55, 78-86