Πέμπτη , 28 Μάρτιος 2024

«Ξύπνησε» στο τέλος ο Παναθηναϊκός και γλίτωσε το πατατράκ

Το βέβαιο είναι ένα. Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει μεγάλο αγωνιστικό πρόβλημα, το οποίο τείνει να γίνει… άλυτο ύστερα από 12 αγωνιστικές στην EuroLeague. Μετά τις τρεις σερί ήττες, είδε τον… Χάρο με τα μάτια του για δεύτερη συνεχόμενη εβδομάδα στο κλειστό του ΟΑΚΑ και μάλιστα απέναντι στην τελευταία της κατάταξης Νταρουσάφακα, η οποία μετρούσε μόνο μία νίκη στη φετινή διοργάνωση.

Παρόλα αυτά λίγο έλειψε να γνωρίσει μία ακόμα ήττα και να έστηνε ανυπέρβλητα εμπόδια στην προσπάθεια για πρόκριση στα playoffs. Ο Ντίνος Μήτογλου ήταν εκείνος που έσωσε την παρτίδα για την ομάδα του, τόσο χάρη στη συνολική του εικόνα στο παρκέ, όσο και στο περίσσιο πάθος που έβγαλε στο τελευταίο τρίλεπτο και δη τη στιγμή που η Νταρουσάφακα είχε φέρει το ματς στα ίσια (65-65) και έμοιαζε έτοιμη να κάνει τη μεγάλη έκπληξη!

googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1539094805172-0’); });

Ο διεθνής φόργουορντ τελείωσε το ματς έχοντας 20 πόντους (ρεκόρ καριέρας!) με 6/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ και 27 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης! Ουσιαστικά έσπρωξε την ομάδα του σε ένα σερί 10-0 με το οποίο έδιωξε τους «εφιάλτες» από το ΟΑΚΑ και επανέφερε την ηρεμία στις τάξεις των φιλάθλων οι οποίοι δυσανασχετούσαν με το θέαμα που αντίκριζαν για άλλη φορά από την ομάδα τους. Πλέον, και παρά την κακή εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός αγόρασε ηρεμία ενόψει της διπλής αγωνιστικής με τα δύο πολύ δύσκολα ματς κόντρα σε Ρεάλ εκτός και Αρμάνι εντός.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το ματς σε σχέση με τις προηγούμενες αναμετρήσεις της EuroLeague, ειδικά στην επίθεση όπου έβρισκε τους τρόπους να φτάνει στο καλάθι της Νταρουσάφακα. Μάλιστα στο πεντάλεπτο είχε διαφορά 9 πόντων (15-6) με 4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 4/4 βολές και τον Ντίνο Μήτογλου να οδηγεί τους «πράσινους» στο σκοράρισμα. Μάλιστα ο Πασκουάλ επέλεξε να ξεκινήσει με τον Παπαγιάννη, αλλά η αποχή του ήταν… εμφανέστατη. Ουσιαστικά ήταν ο αδύναμος κρίκος της άμυνας, αφού η Νταρουσάφακα είχε πετύχει 8 από τους 10 πόντους της (στο 18-10 του 6′) μέσα από τη ρακέτα και απέναντι στον υψηλόσωμο σέντερ.

Παρά την είσοδο του Λάσμε, η τουρκική ομάδα μπόρεσε να εκμεταλλευτεί κάποια λάθη των «πρασίνων» στο πρώτο δεκάλεπτο και να φέρει το ματς στο καλάθι (18-16 στο 9′) αλλά με ένα γρήγορο 4-0 ο Παναθηναϊκός έκλεισε την περίοδο με 22-16 έχοντας συνολικά 6/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/7 βολές έναντι 8/11 δίποντα της Νταρουσάφακα, 0/3 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάλιστα ο Καλάθης είχε προλάβει να μοιράσει στο πρώτο δεκάλεπτο έξι ασίστ!

Εξίσου δυναμικά μπήκε ο Παναθηναϊκός και στην δεύτερη περίοδο με αποτέλεσμα να στείλει την διαφορά και στους 10 πόντους (26-16) χωρίς ωστόσο να εντυπωσιάζει με την εμφάνισή του. Η Νταρουσάφακα ήταν η… γνωστή Νταρουσάφακα της φετινής EuroLeague, δίχως να έχει πολλά πράγματα να παρουσιάσει. Λογικό και επόμενο ο μέτριος (σε γενικές γραμμές) Παναθηναϊκός να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα, δίχως να απειλείται ουσιαστικά, αλλά και χωρίς να μπορεί να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ.

Στο 17′ έστειλε την διαφορά στους 11 πόντους (37-26) η οποία ήταν και η μεγαλύτερη τιμή της μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (43-32). Ο Γκιστ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να φτάσει τους 9 πόντους (με 3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 4 ριμπάουντ) ενώ πολλές επιθετικές «ανάσες» έδινε και ο Λάνγκφορντ (10π., 3/5δίπ., 4/6β.) Οι «πράσινοι» έκλεισαν το ημίχρονο έχοντας 14/24 δίποντα, μόλις… 2/3 τρίποντα, 9/13 βολές, 9 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 4 κλεψίματα. Από την άλλη η Νταρουσάφακα μέτρησε 16/27 δίποντα και 0/4 τρίποντα ενώ οι παίκτες της είχαν υποπέσει σε 10 λάθη.

Στο ίδιο μοτίβο και το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Παναθηναϊκός να μην μπορεί να αυξήσει την διαφορά και η Νταρουσάφακα να… καταφέρνει να μένει στο ματς χάρη στις βολές από τα γρήγορα φάουλ των γηπεδούχων με αποτέλεσμα να στείλουν τους αντιπάλους τους από νωρίς στο bonus. Μπορεί να κρατούσαν διαφορά 10 πόντων (53-43 στο 26′) αλλά δεν… πήγαινε πιο πάνω. Αντίθετα με ένα 10-4 στο τελευταίο τετράλεπτο μείωσαν στους τέσσερις πόντους (57-53) και ουσιαστικά μπήκαν και πάλι στον αγώνα και στη διεκδίκηση της νίκης.

Κάτι που αποδείχθηκε εκ των υστέρων αφού στο 32′ η Νταρουσάφακα μείωσε στον πόντο (61-60) αλλά έχασε την ευκαιρία ακόμα και να ισοφαρίσει μετά την άστοχη βολή του Σαβάς στο γκολ φάουλ. Κάτι που έγινε αργότερα με την Νταρουσάφακα να ισοφαρίζει σε 65-65 στο 37′ και να κάνει το ματς ντέρμπι! Η δυσαρέσκεια στο ΟΑΚΑ, σε συνδυασμό με τον φοβερό Μήτογλου έσπρωξε τον Παναθηναϊκό σε ένα σερί 10-0 με το οποίο κατάφερε να «καθαρίσει» με την υπόθεση της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 43-32, 57-53, 75-67

Πηγή: gazzetta.gr