Πέμπτη , 28 Μάρτιος 2024

Ο Πανιώνιος επιβλήθηκε του Άρη με 70-66

Βασιζόμενος στην τριάδα των Αμερικανών Μπέρι, Χάρις και Τέιλορ, ο Πανιώνις πήρε μία μεγάλη νίκη, την πρώτη του σε 3 αγωνιστικές της Α1, επί του Άρη, 70-66, στο κλειστό της Νέας Σμύρνης.

Σημειώνεται ότι ο Πανιώνιος είχε προηγηθεί και με +16 (45-29) στο 18ο λεπτό χάρη σε τρίποντα από Μπέρι και Χάρις, ενώ όταν δεν… κάρφωνε ο Τέιλορ κέρδιζε φάουλ μέσα στη ρακέτα, όπως αναφέρει το Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων.

Στην 4η περίοδο, οι Θεσσαλονικείς έκαναν την αντεπίθεσή τους, μείωσαν στον πόντο (65-64) με τρίποντο του Μποχωρίδη στα 2:54΄΄, με τον Χάρις να ευστοχεί έξω από τα 6.75 (68-64) με εναπομείναντα χρόνο 1:21 και να «καθαρίζει» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη για τους «κυανέρυθρους».

Μετά από 1/2 βολές του Κίσερ, Μπελ και Τζόουνς αστόχησαν σε προσπάθεια για 3 και ο Άρης συμβιβάστηκε με τη 2η ήττα του.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 45-32, 58-49, 70-66