Προκριματικά Champions League: «Όρθια» στη Δανία η ΑΕΚ Λάρνακας -Μπαίνει στη μάχη ο Ολυμπιακός

Ολοκληρώθηκαν οι πρώτοι αγώνες της β’ προκριματικής φάσης του Champions League, από την οποία ξεκινά και την ευρωπαϊκή του πορεία ο Ολυμπιακός.

Στον αγώνα της ΑΕΚ Λάρνακας, η κυπριακή ομάδα έμεινε «όρθια» στη Δανία απέναντι στη Μίντιλαντ (1-1) και θα έχει την ευκαιρία την προσεχή εβδομάδα στη Μεγαλόνησο να διεκδικήσει επί ίσοις όροις την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League.

Ο Ούγγρος επιθετικός, Άνταμ Γκιούρσκο, έβαλε μπροστά στο σκορ τους Κύπριους στο 81ο λεπτό, αλλά τρία λεπτά μετά οι Δανοί ισοφάρισαν με τον Σβιατσένκο.

Με δύο γκολ του Πιέρου Σωτηρίου (26′,35′) η βουλγαρική Λουντογκόρετς «καθάρισε» επί της ουσίας από το πρώτο ματς του β’ προκριματικού γύρου την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League, καθώς επικράτησε με 3-0 της Σάμροκ Ρόβερς από την Ιρλανδία.

Υπενθυμίζεται ότι, στη μάχη των προκριματικών μπαίνει το βράδυ της Τετάρτης (20/7, 20:00) και ο Ολυμπιακός, ο οποίος αντιμετωπίζει στο Ισραήλ τη Μακάμπι Χάιφα.

Σημειώνεται ότι, οι Παιραιώτες προχώρησαν σε δύο αλλαγές στη λίστα που κατέθεσαν στην UEFA για τους αγώνες με την ομάδα του Ισραήλ, αφού μπήκαν σε αυτή οι Κουντέ και Aβιλα, ενώ έμειναν εκτός Χασάν και Μπα, όπως δήλωσε ο Πέδρο Μαρτίνς στη συνέντευξη Τύπου του ματς.

• Μάριμπορ (Σλοβενία) – Σερίφ Τιρασπόλ (Μολδαβία) 20/7

Οι ρεβάνς θα γίνουν στις 26-27 Ιουλίου. Οι νικήτριες ομάδες προκρίνονται στον γ’ προκριματικό γύρο, ενώ οι ηττημένες μεταφέρονται στον αντίστοιχο προκριματικό γύρο του Europa League.