Πέμπτη , 28 Μάρτιος 2024

Προκριματικά Euro 2024: Πάρτι της Γαλλίας, 4-0 την Ολλανδία -Σαν σίφουνας πέρασε το Βέλγιο (0-3) από τη Σουηδία

Σε πάρτι μετέτρεψε η Γαλλία το ματς με την Ολλανδία για τον 2ο Όμιλο των προκριματικών του Euro 2024, στον οποίο βρίσκεται και η Ελλάδα.

Οι «τρικολόρ» επικράτησαν με το εμφατικό 4-0 των «οράνιε» στο Παρίσι και με… το καλημέρα πήραν προβάδισμα για πρόκριση στην τελική φάση του Euro 2024. Αυτό σημαίνει ότι οι φιναλίστ του προηγούμενου Μουντιάλ βρίσκονται στους 3 βαθμούς μαζί με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο επικράτησε 0-3 του Γιβραλτάρ.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Οι Γάλλοι βρήκαν απέναντί τους μία αποδεκατισμένη από τις ιώσεις Ολλανδία (απουσίασαν πέντε βασικοί παίκτες) και δεν τη… λυπήθηκαν. Πριν καν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα, οείχαν τελειώσει τη «δουλειά» με τα γκολ των Γκριεζμάν (3′), Ουπαμεκανό (8′) και Μπαπέ (21′) και ακολούθως έκαναν… συντήρηση δυνάμεων, για να ολοκληρώσουν τη θριαμβευτική βραδιά τους με το 38ο γκολ του Μπαπέ με την Εθνική στο 88ο λεπτό. Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μενιάν απέκρουσε πέναλτι του Ντεπάι, ο οποίος έχασε την ευκαιρία να σημειώσει το γκολ της τιμής για την ομάδα του.

Προκριματικά Euro 2024: Το μόνο που είχε να δείξει η Σουηδία κόντρα στο Βέλγιο ήταν… ο Ιμπραΐμοβιτς

Στη «Friends Arena» της Στοκχόλμης, η Σουηδία ξεκίνησε καλά απέναντι στο Βέλγιο (6ος Όμιλος), όμως η ποιότητα των «κόκκινων διαβόλων» άρχισε να… απλώνεται μετά το ημίωρο στο χορτάρι, με τον Ρομέλου Λουκάκου να «χτυπά» τρεις φορές (35′, 49′, 83′) και να δείχνει πως ξαναβρίσκει σιγά-σιγά τη φόρμα του μέσω της Εθνικής Βελγίου, έπειτα από μια δύσκολη σεζόν.

Στα αξιοσημείωτα για τους Σκανδιναβούς ήταν η συμμετοχή του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, ο οποίος πέρασε στον αγώνα στο 73ο λεπτό αντί του Ίσακ.

Στην «Eden Arena» της Πράγας, η Τσεχία νίκησε άνετα 3-1 την Πολωνία στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον 5ο Όμιλο, στο επίσημο ντεμπούτο του Φερνάντο Σάντος στον πάγκο των φιλοξενούμενων, σημειώνοντας δύο γκολ από τα… αποδυτήρια. Με τη συμπλήρωση του τρίτου λεπτού, οι Τσέχοι είχαν πάρει «αέρα» δύο τερμάτων χάρις στα τέρματα των Κρέιτσι (1′) και Κβανκάρα (3′), βρήκαν και τρίτο γκολ με τον Κούχτα στο 64′ και διαχειρίστηκαν άνετα το προβάδισμά τους ως το φινάλε, παρά τη μείωση του σκορ από τον Σιμάνσκι της ΑΕΚ στο 87′.

Εύκολη νίκη πήρε και η Αυστρία στην «TGW Arena» του Λιντς (το νεότευκτο γήπεδο της Λίντσερ), καθώς επιβλήθηκε τοθ Αζερμπαϊτζάν με 4-1. Δύο γκολ του Ζάμπιτσερ και από ένα των Γκρέγκοριτς και Μπάουγκάρντνερ μετέτρεψαν σε… περίπατο τον αγώνα για τους Αυστριακούς, με τους Αζέρους να μειώνουν προσωρινά σε 3-1 με τον Μαχμούντοφ.

Ενα «επαγγελματικό» τρίποντο πήρε και η Σερβία στο Βελιγράδι, όπου νίκησε τη Λιθουανία με 2-0, χάρη στα γκολ των Τάντιτς και Βλάχοβιτς. Βασικός σε όλο το ματς, ως δεξιός φουλ μπακ στο 3-4-2-1 του Ντέγιαν Στάνκοβιτς αγωνίστηκε ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς του ΠΑΟΚ.

Στο Κισινάου, η Μολδαβία «έσωσε» τον ένα βαθμό απέναντι στα Νησιά Φαρόε με εύστοχο πέναλτι του Νικολαέσκου στο 86ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί στο 27′ με ωραίο γκολ του Μίκελσεν.

Προκριματικά Euro 2024: Αποτελέσματα και βαθμολογίες μετά την πρεμιέρα