Πέμπτη , 28 Μάρτιος 2024

Στέφανος Τσιτσιπάς: Αποχαιρέτησε το Indian Wells μόλις από το β’ γύρο -Ήττα από τον Τζόρνταν Τόμπσον

Την ήττα γνώρισε στον β’ γύρο του Indian Wells ο Στέφανος Τσιτσιπάς, από τον Τζόρνταν Τόμπσον με 7-6, 4-6, 7-6, αποχαιρετώντας πολύ νωρίς την διοργάνωση.

Εκτός ρυθμού ο Τσιτσιπάς

Ο Έλληνας τενίστας εμφανίστηκε αρκετά έξω από τον ρυθμό του, προερχόμενος και από έναν τραυματισμό στον ώμο που τον επηρεάσε αρκετά.

Για τον Τόμπσον, νο. 87 στην παγκόσμια κατάταξη, ήταν μία ευχάριστη συγκυρία που του έδωσε την πρώτη νίκη καριέρας απέναντι στον Τσιτσιπά, καθώς ο Έλληνας πρωταθλητής είχε επικρατήσει του αντιπάλου του από την Αυστραλία και στις δύο αναμετρήσεις που έδωσαν στο παρελθόν.

Στο 1ο σετ ο Τσιτσιπάς δεν βρήκε ποτέ τα πατήματά του, ενώ ακόμα και το σερβίς του προσπάθησε πολύ για να το κρατήσει. Από την άλλη ο Τόμπσον ήταν φοβερός στα service games.

Στο 2ο σετ ο Έλληνας τενίστας ανέκαμψε και ισοφάρισε τα σετ, ενώ στο 3ο σετ ο Τσιτσιπάς είχε ανεβάσει ρυθμούς κατά πολύ, παρόλα αυτά δεν κατάφερε να πετύχει break point.

Ο Τόμπσον παρουσιάστηκε μακράν καλύτερος από τον Τσιτσιπά, σφραγίζοντας την νίκη μετά από δύο ώρες και 36 λεπτά.