Παρασκευή , 19 Απρίλιος 2024

Τσιτσιπάς: Κέρδισε τον Ιβάσκα με 2-1 και προκρίθηκε -Ανοικτό το ενδεχόμενο να παίξει δύο αγώνες αύριο! [βίντεο]

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεπέρασε το εμπόδιο του Ίλια Ιβάσκα του οποίου επικράτησε με 2-1 στο τουρνουά της Βαρκελώνης.

Σε μια αναμέτρηση που διεκόπη χθες (20/4) λόγω βροχής και συνεχίστηκε σήμερα, ο Έλληνας πρωταθλητής του Μόντε Κάρλο, κατάφερε να προκριθεί στο γύρο των «16» και θα βρεθεί αντιμέτωπος με τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ.

Τα σετ: 6-1, 4-6, 6-2

Σε περίπτωση που επικρατήσει κόντρα στον Βούλγαρο το μεσημέρι, λίγες ώρες αργότερα θα κληθεί να αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Αλκαράθ-Μουνάρ!

Νέα διακοπή και επεισόδιο έξω από το court

Μπορεί ο αγώνας να ξεκίνησε από το 5-1, αλλά μετά από δύο πόντους σταμάτησε ξανά.

Επικρατούσε έντονη φασαρία και ο διαιτητής διέκοψε το παιχνίδι με τους δύο τενίστες να κάθονται στον πάγκο.

Έξω από το γήπεδο υπήρχε αναβρασμός με φιλάθλους να φωνάζουν καθώς δεν τους επέτρεπαν να δουν το ματς.

Το παιχνίδι επρόκειτο να γίνει στο κεντρικό γήπεδο, αλλά λόγω των αναβολών μεταφέρθηκε σε μικρότερο, με αποτέλεσμα να μείνουν αρκετοί έξω ενώ είχαν αγοράσει εισιτήρια.

Επικρατούσε ένας χαμός και αναγκάστηκε ο διαιτητής να διακόψει αμέσως το ματς, με τον Supervisor να αναφέρει πως τελικά θα γίνει επιστροφή χρημάτων, ώστε να φύγουν από το σημείο και να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Μετά από 10 λεπτά διακοπής (και αφού ανακοίνωσαν από τα μεγάφωνα ότι θα υπάρξει επιστροφή χρημάτων) το ματς ξεκίνησε με τον Τσιτσιπά να παίρνει το γκέιμ και να κλείνει το πρώτο σετ με 6-1.

Δείτε στιγμιότυπα από το Τσιτσιπάς – Ιβάσκα 2-1