Παρασκευή , 19 Απρίλιος 2024

Τσιτσιπάς: Μετά τα «γαλλικά» στον πατέρα του, σοβαρεύτηκε και κέρδισε 2-0 τον Αυστριακό Νόβακ στη Βιέννη

Στις νίκες επέστρεψε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος επικράτησε 2-0 σετ του Αυστριακού Ντένις Νόβακ (Νο 155 στον κόσμο) στο Τουρνουά της Βιέννης.

Μετά το ξέσπασμα και το «μαλ@@@ς είσαι» που ούρλιαζε, κοιτώντας τον πατέρα του, ο Στέφανος Τσιτσιπάς συγκεντρώθηκε, επέστρεψε στα γνωστά του στάνταρ απόδοσης και τελικά νίκησε τον αντίπαλό του με 7-6 (2) και 6-2 μέσα σε 89 λεπτά. Έτσι, προκρίθηκε στη φάση των «16» στο 500άρι indoor τουρνουά «Erste Bank Open».

Η νίκη αυτή για τον Έλληνα πρωταθλητή ήρθε λίγα 24ωρα μετά την ήττα του στον τελικό του Stockholm Open, από τον Χόλγκερ Ρουν.

Ο 29χρονος Αυστριακός δυσκόλεψε πολύ στο πρώτο σετ τον Τσιτσιπά, ο οποίος όμως κατάφερε να επικρατήσει και να τελειώσει στη συνέχεια τον αγώνα με ένα πιο εύκολο -για εκείνον- σετ, όπως αποδεικνύει και το 6-2 games.

Ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο τον Μπόρνα Τσόριτς, ο οποίος στον πρώτο γύρο απέκλεισε τον προερχόμενο από τα προκριματικά Γάλλο, Κουεντίν Αλίς, με 3-6, 7-5, 6-3.