Πέμπτη , 25 Απρίλιος 2024
Άγιος Βασίλης ντύθηκε ο… Λάμπαρντ

«Καθάρισε» για την Σίτι ο Άγγλος μέσος – Κακό ποδαρικό για Αρσεναλ και Λιβερπουλ

Τα κάστανα απ’ τη φωτιά σε ακόμη ένα ματς της Μάντσεστερ Σίτι έβγαλε ο Φρανκ Λάμπαρντ. Οι «πολίτες» κόντεψαν να τα κάνουν μαντάρα και απέναντι στην Σάντερλαντ, όμως ο Άγγλος μέσος του χάρισε τη νίκη με σκορ 3-2 και έπιασαν την Τσέλσι (παίζει στην έδρα της Τότεναμ) στην κορυφή.

Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι δυσκολεύτηκε στο πρώτο 45λεπτο, όμως στο δεύτερο έμοιαζε να καθαρίζει την υπόθεση νίκης χάρη στα γρήγορα τέρματα των Τουρέ (57’) και Γιόβετις (66’). Οι «μαυρόγατες» ξαναμπήκαν γρήγορα στο ματς με τον Ρόντγουελ στο 68’. Η χαρά έγινε σοκ για τους γηπεδούχους, καθώς ο Τζόνσον στο 71’ ευστόχησε από την άσπρη βούλα βάζοντας φωτιά στο ματς. Κάπου εκεί ήταν η ώρα του Λάμπαρντ. Ο Άγγλος μέσος έκανε το 3-2 στο 73ο λεπτό και χάρισε τη νίκη, που παραλίγο να πετάξει η ομάδα του.

Ποδαρικό με το αριστερό για την Άρσεναλ στο «St Mary’s». Η Σαουθάμπτον δεν αστειεύτηκε, άνοιξε το σκορ με γκολάρα του Μανέ στο 34’ κι εν συνεχεία εκμεταλλευόμενη τα λάθη της άμυνας των «κανονιέρηδων» και κλείδωσε τη νίκη με δώρο του Σέζνι και εκτέλεση του Τάντιτς (56’).

Με… εφιάλτη ξεκίνησε το 2015 για την Λίβερπουλ. Παρότι προηγήθηκαν, με δύο αμφισβητούμενα πέναλτι του Τζέραντ, οι «Ρεντς» έκαναν ότι μπορούσαν για να μην κερδίσουν και η Λέστερ πήρε έναν παλικαρίσιο βαθμό, 2-2.

Με κατραπακιά συνεχίζεται η νέα χρονιά για την Έβερτον. Αυτή την φορά η Χάλ ήταν αυτή που χάρηκε απέναντι στα «ζαχαρωτά», παίρνοντας πολύτιμη εντός έδρας νίκη με σκορ 2-0. Νέα ευκαιρία να επιστρέψει στις νίκεςστο σπίτι της έχασε η ΚΠΡ, που είδε την Σουόνσι να κλέβει τον βαθμό στο τέλος. Θρίλερ στο «St Jame’s Park» με την Μπέρνλι να καταφέρνει να αποφύγει την ήττα στο φινάλε απέναντι στην Νιουκάστλ (3-3). Λευκή ισοπαλία στο ματς της Άστον Βίλα με την Κρίσταλ Πάλας και «μοιρασιά» μεταξύ Γουέστ Χαμ και Γουέστ Μπρομ.