Basket League: Πήρε το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ η ΑΕΚ, επικράτησε 72-67 | ΣΠΟΡ

Η άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου έκανε τη διαφορά για την ΑΕΚ, η οποία επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στη Basket League.

Η Ένωση επικράτησε με 72-67 του ΠΑΟΚ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, για την 13η αγωνιστική, ισορροπώντας σε 6-6 το ρεκόρ της (5η θέση) και υποχρεώνοντας τους Θεσσαλονικείς στην τέταρτη εκτός έδρας ήττα τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις και στην έβδομη στο σύνολο (ρεκόρ 4-7, 11η θέση).

Μετά τη δυνατή μονομαχία που προέκυψε στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ ήταν αυτή που εξαργύρωσε στο τρίτο δεκάλεπτο την εξαιρετική άμυνα της και χτυπώντας στην επίθεση κοντά στο καλάθι έτρεξε επιμέρους σκορ 25-10, εξασφαλίζοντας στο φινάλε της περιόδου μία διψήφια διαφορά (61-51 στο 30΄).

Με την άμυνα να συνεχίζει να υπερλειτουργεί, αλλά την παραγωγικότητα να μην ακολουθεί, η Ένωση είδε τον ΠΑΟΚ να πλησιάζει σε απόσταση αναπνοής (68-65 στο 38΄), παρά τα λάθη και την αστοχία του.

Ωστόσο, το λέι απ του Χάμερ έδωσε «αέρα» στην ΑΕΚ, οι Θεσσαλονικείς υπέπεσαν σε διαδοχικά νέα λάθη και ο Γκρίφιν «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του από τη γραμμή των ελευθέρων βολών στα 29΄΄ για τη λήξη (72-65).

Με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ ο Ίαν Χάμερ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος της ρακέτας για την Ένωση, η οποία βρήκε πολύτιμες λύσεις και από τους Έρικ Γκρίφιν (15π., 9ρ.), Γιάννη Κουζέλογλου (14π., 7ρ.). Από τον ΠΑΟΚ, που τα… έσπασε από τα 6.75 (6/23τρ.), ξεχώρισε ο Μάρβιν Τζόουνς με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 72-67

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 11 (1), Φλιώνης 10 (2), Ράουτινς, Μαυροειδής 2, Χάμερ 17 (1), Πετρόπουλος 3 (1), Φιλιππάκος, Γκρίφιν Ε. 15 (2), Καρλής, Κουζέλογλου 14.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λαβν 12, Ντι Λέο 8 (2), Μάντζαρης 11 (3), Τζόουνς 16, Γιάνκοβιτς 2, Ρίβερς 4, Λι 9, Χριστοδούλου, Γκρίφιν Μ. 5 (1), Καμπερίδης, Τολιόπουλος.