Σάββατο , 20 Απρίλιος 2024

Basketball Champions League: Μεγάλο «διπλό» η ΑΕΚ, νίκησε 84-73 τη Ρέτζιο Εμίλια

Εντυπωσιακή μπασκετική παράσταση έδωσε η ΑΕΚ στην Ιταλία και επιβλήθηκε της Ρέτζο Εμίλια με 84-73, για τη 2η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Με αυτόν τον τρόπο η Ένωση πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στο Basketball Champions League 2022-23, την πρώτη μετά τις 15 Νοεμβρίου 2021 στη διοργάνωση, όταν είχε νικήσει τη Ρίγα στα Άνω Λιόσια με 88-79, και έβαλε τέλος σε ένα αρνητικό σερί επτά ηττών μακριά από την Αθήνα.

Πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας ήταν ο Αλεξάντερ Μάντσεν με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ από τους Ιταλούς ξεχώρισε ο Αντρέα Τσιντσιαρίνι με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Basketball Champions League: Η ΑΕΚ πήγε με μεγάλο πλεονέκτημα στην ανάπαυλα και δεν κοίταξε ποτέ πίσω

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο διέκρινε η ισορροπία της ΑΕΚ σε όλους τους τομείς (19-18 στο 10′), η Ένωση κράτησε την αμυντική προσπάθεια και εκτελώντας από μέση και μακρινή απόσταση απάντησε με επιμέρους σκορ 17-33, παίρνοντας τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +15 (36-51 στο 20′).

Στην τρίτη περίοδο ανέλαβε δράση η άμυνα, με τους «κιτρινόμαυρους» να κρατούν τους γηπεδούχους στους 12 πόντους και να παραμένουν σε απόσταση ασφαλείας (48-67 στο 30′).

Έχοντας βάλει τις βάσεις για τη νίκη, ο Ηλίας Καντζούρης μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής στον επίλογο του αγώνα, η λήξη του οποίου βρήκε την Ένωση στο +11 (73-84).

Ρέτζο Εμίλια-ΑΕΚ 73-84

Ρέτζο Εμίλια (Μαξ Μενέτι): Ανίμ 14 (2), Τσιντσιαρίνι 16 (3), Φάντερμπερκ 10 (2), Χόπκινς 12 (2), Ρόμπερτσον 11 (2), Τσίπολα 3 (1), Ντιουφ 4, Ολισεβίτσιους 3 (1), Ρόιβερς

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Φιλιππάκος, Φρεζίερ 10 (3), Παπαδάκης 1, Περσίδης 6 (2), Πετρόπουλος, Κόνιαρης 9 (1), Μάντσεν 17, Μακ Γκρίφ 12 (1), Μίτσελ 12, Στρέλνιεκς 8 (2), Γουίλιαμς 9 (2), Ξανθόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 36-51, 48-67, 73-84