Σάββατο , 20 Απρίλιος 2024
Bundesliga: Κορυφή στο 93

Bundesliga: Κορυφή στο 93′ η Μπάγερν με Λεβαντόφσκι

Με γκολ του Λεβαντόφσκι στο τέλος των καθυστερήσεων, η Μπάγερν νίκησε την Λεβερκούζεν εκτός έδρας και πάτησε στην κορυφή.

Οι «ασπιρίνες» για πρώτη φορά μετά το 2010 είχαν καταφέρει να βρεθούν στην 1η θέση της Bundesliga, αλλά τελικά δεν κράτησε για πολύ. Υποδεχόμενη την Μπάγερν, η οποία το τελευταίο διάστημα δεν είναι και στην καλύτερη της κατάσταση, προβληματίζοντας με την απόδοσή της, η Λεβερκούζεν άνοιξε το σκορ στο 14′ με τον Σικ, αλλά λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, στο 43′, οι Βαυαροί ισοφάρισαν με τον Λεβαντόφσκι.

Το 1-1 φαινόταν ότι θα ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, γεγονός που θα διατηρούσε τους γηπεδούχους στην κορυφή και στο +1 από την Μπάγερν, αλλά στο 93′ ο Πολωνός φορ, ξανά, έδωσε τη λύση -έχοντας και τύχη αφού η μπάλα κόντραρε και σε αντίπαλο- και έγραψε το 1-2, ανεβάζοντας τους Βαυαρούς στην 1η θέση και γιορτάζοντας με τον καλύτερο τρόπο την ανάδειξή του από τη FIFA σε καλύτερο παίκτη του 2020.