Παρασκευή , 19 Απρίλιος 2024

Champions League: Η Μπενφικά με Βλαχοδήμο βασικό πέρασε στα playoffs -Έκανε την ανατροπή η Ρέιντζερς

Η Μπενφίκα, με βασικό τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο, προκρίθηκε με δυο νίκες στα playoffs του Champions League.

Οι Αετοί της Λισαβόνας επικράτησαν με 3-1 της Μίντιλαντ και πέρασαν με συνολικό σκορ 2-7. Ο Φερνάντες άνοιξε το σκορ στο 23′ και ο Αραούχο διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του στο 56′. Ο Σίστο μείωσε στο 63′ και στο 88′ ο Γκονσάλβες επανέφερε τη διαφορά των δυο τερμάτων και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Οι Πορτογάλοι θα αντιμετωπίσουν στην επόμενη φάση την Ντιναμό Κιέβου που νίκησε με 2-1 της Στουρμ Γκρατς στην Αυστρία.

Μεγάλη ανατροπή έκανε η Ρέιντζερς στο Άιμπροξ. Η ομάδα του βασικού και σκόρερ, Αντόνιο Τσόλακ επικράτησε με 3-0 της Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ και γύρισε την εις βάρος της κατάσταση από το 2-0 του Βελγίου. Ο αρχηγός, Ταβερνιέ, έδωσε το «σύνθημα» της ανατροπής με εκτέλεση πέναλτι στο 45.

Στο 58′ ο Τσόλακ με κεφαλιά πέτυχε το δεύτερο γκολ του με τη νέα του ομάδα και έφερε το ζευγάρι σε ισορροπία. Ο Τίλμαν πέτυχε το γκολ της ανατροπής στο 79′.

Οι Σκωτσέζοι θα αντιμετωπίσουν στην επόμενη φάση την Αϊντχόφεν, η οποία νίκησε στην παράταση τη Μονακό με 3-2 στη ρεβάνς του 1-1 στο Πριγκιπάτο. Ο Βίρμαν άνοιξε το σκορ στο 21′, οι Μονεγάσκοι γύρισαν την εις βάρος τους κατάσταση με τους Μαριπάν (58′) και Μπεν Γεντέρ (70′), αλλά ο Γκουτιέρεθ με γκολ στο 89′ έστειλε το ματς στην παράταση και ο Λουκ Ντε Γιονγκ με κεφαλιά στο 109′ έστειλε την ομάδα του στην επόμενη φάση.

Τα πρώτα ματς θα διεξαχθούν στις 16 και 17 Αυγούστου, με τις ρεβάνς να γίνονται μια εβδομάδα αργότερα στις 23 και 24 του ίδιου μήνα.