Τετάρτη , 24 Απρίλιος 2024
Η Εθνική συνέτριψε τη Νέα Ζηλανδία με 95-65

Ξεχώρισαν Μπουρούσης, Ζήσης και Παπανικολάου

Διπρόσωπη ήταν η Εθνική στο τελευταίο της φιλικό στο Κάουνας. Από «ασχημόπαπο» στο πρώτο μέρος, όταν δέχτηκε 48 πόντους από τη Νέα Ζηλανδία πετυχαίνοντας μόλις δύο περισσότερους, μετατράπηκε σε «κύκνο» στο δεύτερο όταν το επί μέρους σκορ ήταν 45-17 φτάνοντας τελικά στην άνετη νίκη με 95-65.

Κλειδί η βελτίωση της άμυνας, που έδωσε ώθηση για καλύτερη επίθεση. Μπουρούσης με 15 και Ζήσης-Παπανικολάου με 14 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ. Εκτός δωδεκάδας έμειναν Αθηναίου, Μπόγρης και ο τιμωρημένος Καλάθης.

Η αποστολή της Εθνικής επιστρέφει το βράδυ της Τρίτης στην Αθήνα κι ακολουθούν τα δύο τελευταία φιλικά, απέναντι στην Τουρκία, την Τετάρτη στο ΟΑΚΑ (21:15) και την Παρασκευή στην Κωνσταντινούπολη (21:00). Σε αυτά θα είναι διαθέσιμος για πρώτη φορά μετά την τιμωρία του ο Νικ Καλάθης.

Το ματς

Ζήσης, Βασιλειάδης, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Μπουρούσης ήταν η αρχικά πεντάδα για την Εθνική. Το ελληνικό ξεκίνημα ήταν νωθρό στην άμυνα (4-7), αλλά ο αρχηγός με 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο έδωσε λύσεις φέρνοντας την ομάδα του ακόμη και στο +7 (25-18). Τα μετόπισθεν συνέχιζαν να κάνουν… νερά κι όταν «κόλλησε» και η επίθεση, η Νέα Ζηλανδία με τους Πένι και Φοτού γύρισε το παιχνίδι (26-28). Ο Μπουρούσης πήρε πάνω του την υπόθεση με διαδοχικούς πόντους και ήταν αυτός που με τρίποντο διαμόρφωσε στην εκπνοή του ημιχρόνου το 50-48.

Η ελληνική ομάδα αποφάσισε να… σκληρύνει στο τρίτο δεκάλεπτο. Παίζοντας πιο επιθετική άμυνα κατάφερε να ρολάρει και στην επίθεση. Έτσι με τον Παπανικολάου να διαπρέπει και στις δύο πλευρές του παρκέ έχοντας Καϊμακόγλου και Μπουρούση συμπαραστάτες η Εθνική ξέφυγε με 70-58. Το τάιμ άουτ του Βούτσινιτς δεν έκοψε τη γαλανόλευκη φόρα και η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη έκλεισε με 78-59 το τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο το επί μέρους σκορ ήταν 28-11!

Η εικόνα δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο, με τον ομοσπονδιακό τεχνικό να δίνει χρόνο σε Γλυνιαδάκη και Γιάνκοβιτς και να κάνει δοκιμές, που όχι απλώς δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να πλησιάσει, αλλά αύξησαν τη διαφορά που έφτασε στη μέγιστη τιμή της λίγο πριν το τέλος, 95-64.