Έτσι γιορτάζει ο Πειραιάς

Με νίκη επί της Μάλαγα… τίμησε ο Ολυμπιακός τα 500 παιχνίδια στην Ευρωλίγκα

Ήταν ημέρα… γιορτής στο ΣΕΦ με καλεσμένη την Ουνικάχα! Ο Ολυμπιακός, ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε 77-72 της Μάλαγα στο 500ο παιχνίδι του στην Ευρωλίγκα και έτσι έμεινε μόνος πρώτος στον έκτο όμιλο, εκμεταλλευόμενος το «δώρο» από τη Φενέρ που νίκησε την ΤΣΣΚΑ.

Για άλλη μία φορά φέτος ο Βασίλης Σπανούλης ήταν σε μεγάλη βραδιά, καθώς έκανε νταμπλ-νταμπλ με 18 πόντους και 10 ασίστ, οι οποίοι τον ανέβασαν στην τρίτη θέση των πασέρ στην ιστορία της διοργάνωσης.

Πολύ καλοί και οι Πρίντεζης και Λοτζέσκι με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Ωστόσο, το μοναδικό «μελανό» σημείο της αναμέτρησης ήταν ο τραυματισμός του Μπρεντ Πέτγουεϊ στον ώμο, περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη.

Το ματς

Πολύ άστοχος ξεκίνησε στην αναμέτρηση ο Ολυμπιακός και η επιμονή του έξω από τα 6,75μ. (0/6 τρ.), έδωσε την ευκαιρία στη Μάλαγα να πάει στο +5 (2-7). Ο ρυθμός τους ματς ήταν χαμηλός, ωστόσο για τους φιλοξενούμενους ήταν πολύ καλός μέσα στη ρακέτα ο Γκριν, ο οποίος τους διατηρούσε μπροστά, με τον Πρίντεζη να έρχεται ορεξάτος από τον πάγκο και να μην αφήνει την κατάσταση να ξεφύγει (9-11). Όμως, η «ερυθρόλευκη» άμυνα συνέχισε να παίρνει κάτω από τη… βάση μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, καθώς η ομάδα του Πλάθα με «όπλο» τα επιθετικά ριμπάουντ, κατάφερε να το κλείσει στο +6 (11-17).

Ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έτρεξε στο παρκέ, με αυτό το ρυθμό να βολεύει τη Μάλαγα, η οποία διατηρούνταν χωρίς πρόβλημα μπροστά (17-23). Με κάποιες καλές άμυνες οι «ερυθρόλευκοι» πλησίασαν (24-26), ωστόσο τα λάθη και η αστοχία στη συνέχεια έδωσαν ξανά την ευκαιρία στους Ισπανούς να πάνε στο +7 (24-31). Η επίθεση των Πειραιωτών αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα, αλλά το θετικό ήταν πως η άμυνα άρχισε να δουλεύει κάπως καλύτερα στα τελευταία λεπτά και με τον Μιχάλη Τσαϊρέλη να τα πηγαίνει αρκετά καλά στο συγκεκριμένο κομμάτι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε στο 29-33.

Πιο αποφασισμένος μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο όχι μόνο εξάλειψε τη διαφορά, αλλά πέρασε και μπροστά για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (34-33). Πλέον, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν τον έλεγχο του ματς και παράλληλα κατάφεραν να πάνε την υπέρ τους διαφορά στους επτά πόντους (47-40). Ο ρυθμός τους ματς είχε ανοίξει, αλλά αυτό… χάλασε λίγο τη συγκέντρωση των Πειραιωτών στην άμυνα, καθώς είδαν το 50-43 να γίνεται 50-48. Έτσι, κύλησε μέχρι το τέλος το τρίτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν τουλάχιστον το προβάδισμά τους (55-52).

Κακό ξεκίνημα έκανε και στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, με τη Μάλαγα να φέρνει το ματς στην ισοπαλία (58-58). Με το τρίποντο του Σλούκα η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδειξε να… αφυπνίζεται και να πηγαίνει στο +6 (66-60) στα μισά της περιόδου. Εκεί, ανέλαβε… δράση ο Σπανούλης, ο οποίος με δικούς του πόντους και ασίστ, έδωσε «αέρα» οκτώ πόντων (71-63), περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη. Οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν σε θέση να επιστρέψουν και έτσι στο 500ο ματς τους στην Ευρωλίγκα οι Πειραιώτες πήραν τη νίκη με το τελικό 77-72.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 29-33, 55-52, 77-72

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ, Χάντερ 3, Ντάνστον 6, Σπανούλης 18 (10 ασ.), Σλούκας 9 (2), Πρίντεζης 13, Μάντζαρης 6 (2), Λαφαγέτ 6 (1), Ντάρντεν 2, Λοτζέσκι 12 (2), Τσαϊρέλης 2.

Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): Γκαμπριέλ 7, Μάρκοβιτς 4, Βασιλειάδης 9 (3), Τούλσον 8, Τόμας 9, Γκρέιντζερ 13 (2), Βάσκεθ 6, Κουζμίνσκας 3 (1), Στέφανσον 3 (1), Γκριν 8, Γκολούμποβιτς 2.

Πηγή: sport-fm.gr