EuroCup: Ήττα στην παράταση για τον Προμηθέα στο Μαυροβούνιο με 95-89 από την Μπούντουτσνοστ

Στο Μαυροβούνιο «έσπασε» το αήττητο σερί του Προμηθέα Πατρών στον 2ο Όμιλο του EuroCup.

Οι Αχαιοί «έπεσαν» στην παράταση (81-81η κανονική διάρκεια του αγώνα) με το τελικό 95-89, απέναντι στην Μπούντουτσνοστ, για την 3η αγωνιστική του EuroCup, αποτέλεσμα που βοήθησε τους γηπεδούχους να βελτιώσουν το ρεκόρ τους σε 2-1 (νίκες-ήττες).

Από τον Προμηθέα των 15 λαθών, των 9/31 τριποντων και της χαμένης μάχης των ριμπάουντ (35 έναντι 43), ξεχώρισε ο Τζόι Γιάνγκ με 20 πόντους, ενώ κορυφαίος των νικητών ήταν ο Φιλ Μπουθ με 18.

EuroCup: Στην παράταση «λύγισε» ο Προμηθέας, που επέστρεψε από -20

Μετά το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (26-23), ο Προμηθέας έχασε τη συνοχή του, η επίθεση του έγινε… προβληματική, απόρροια της αμυντικής προσπάθειας των γηπεδούχων και στο 20΄ έχασε την επαφή με την Μπούντουτσνοστ, η οποία πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +15 (50-35).

Η αναποτελεσματική εικόνα του Προμηθέα συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τους Αχαιούς να μην μπορούν να… αναπνεύσουν από τη διάρκεια των γηπεδούχων στην άμυνα και στο 27′ να βρίσκονται στο -20 (67-47 στο 27′). Ωστόσο, ο Προμηθέας μάζεψε τα κομμάτια του και στον… επίλογο της αναμέτρησης απάντησε με το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 29-12, γράφοντας το 81-81 και στέλνοντας το ματς στην παράταση. Καταλυτική σε αυτό το διάστημα η ευστοχία του Προμηθέα από τα 6.75.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, πάντως, η πατρινή ομάδα έχασε και πάλι την αμυντική διάρκεια του, με τους γηπεδούχους να απαντούν με δικό τους επιμέρους σκορ 14-8 και να φτάνουν στη δεύτερη νίκη τους στη διοργάνωση.

Μπούντουτσνοστ – Προμηθέας Πάτρας 95-89

Μπούντουτσνοστ (Γιοβάνοβιτς): Ρέινολντς 10 (2), Μπελ – Χέινς 16, Άτιτς 4, Μπουθ 18 (2), Καμπά 14, Λάζιτς, Γουάιτ 8, Γιάγκοντιτς – Κουρίτζα 7, Ντρόμπνιακ 4, Πόποβιτς 8, Καμένιας 6.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Κάουαν 15 (2), Ντάνγκουμπιτς, Γιανγκ 20 (1), Κοντίτ 2, Τσαϊρέλης 5, Μουράτος 8, Γκίκας 11 (3), Κακλαμανάκης 10, Σίμπσον 7 (1), Κουλμπόκα 11 (2).

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 50-35, 69-52, 81-81κ.α., 95-89 παρ.