Δευτέρα , 29 Απρίλιος 2024

Euroleague: Η Ζαλγκίρις «λύγισε» την Μπαρτσελόνα -Συνεχίζει αήττητη η Φενέρ

Η Ζαλγκίρις «σόκαρε» την Μπαρτσελόνα στο Κάουνας, με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν πλέον με ρεκόρ 2-2 στην εφετινή Euroleague.

Οι Λιθουανοί επικράτησαν στο… νήμα με 73-72 των «μπλαουγκράνα», για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης, εξαργυρώνοντας την αμυντική προσήλωση τους.

Η Ζαλγκίρις περιόρισε στους 16 πόντους τους Καταλανούς σε δεύτερη και τέταρτη περίοδο, άντεξε στο… σφυροκόπημα των Ισπανών στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν έτρεξαν επιμέρους σκορ 21-11, ενώ είχε την ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά, αρπάζοντας τη νίκη από την Μπαρτσελόνα.

Συγκεκριμένα, ο Μπουτκεβίτσιους χάρισε από τα 6.75 και πάλι το προβάδισμα στη Ζαλγκίρις στα 26΄΄ για τη λήξη (72-70), ο Λαπροβίτολα κράτησε σε απόσταση αναπνοής τους Ισπανούς από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (73-72 στα 14΄΄), αλλά τελικά η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους «πλήρωσε» τις λάθος επιλογές λίγο πριν το φινάλε, όταν έψαξε το νικητήριο σουτ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν την κατοχή, μετά από κλέψιμο του Χίγκινς, αλλά… ταλαιπώρησαν την μπάλα, χάνοντας την ευκαιρία να τελειώσουν το ματς, με τον Σατοράνσκι να γίνεται τελευταίος αποδέκτης και να… κόβεται από τον Ουλανόβας στην εκπνοή!

Κορυφαίος των νικητών ο Κίναν Έβανς με 18 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Εντγκάρας Ουλανόβας. Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισε ο Γιαν Βέσελι με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 44-35, 55-56, 73-72

Συνεχίζει αήττητη η Φενέρ στη Euroleague

Αγχωτική νίκη, την τέταρτη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην εφετινή Euroleague, πήρε η Φενερμπαχτσέ στην Πόλη. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε δύσκολα με 79-77 της Βαλένθια, για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Ισπανούς στην τρίτη ήττα τους.

Το ξέσπασμα της Φενέρ στην τρίτη περίοδο, όταν απάντησε με επιμέρους σκορ 26-15, επανέφερε την τάξη στο «στρατόπεδο» των γηπεδούχων, οι οποίοι βρέθηκαν σε μειονεκτική θέση στο πρώτο ημίχρονο. Στον… επίλογο του αγώνα, όμως, ένα προσωπικό σερί 5-0 του Νικ Καλάθη σε κρίσιμο σημείο (έγραψε το 73-68 στο 38΄) και ακόμη ένα από τον Μάρκο Γκούντουριτς, που ολοκληρώθηκε στα 14΄΄ (78-72), έβαλαν τους γηπεδούχους σε τροχιά νίκης. Η Βαλένθια δεν τα παράτησε, αξιοποίησε τα λάθη της Φενέρ και στα 4΄΄ μείωσε σε 78-77 με τον Ράντεμπο, ο οποίος έκανε γρήγορα φάουλ στον Γκούντουριτς, με τον τελευταίο να μετράει 1/2 βολές και να γράφει το τελικό 79-77.

Οι Σκότι Γουίλμπεκιν (20π.), Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις (17π.) και Τζόναθαν Μότλι (16π.) οδήγησαν την επίθεση της τουρκικής ομάδας, με τον Νικ Καλάθη να είναι κομβικός στο φινάλε και να τελειώνει το ματς με 8 πόντους, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ. Από τις «νυχτερίδες» ξεχώρισε ο Κρις Τζόουνς με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 34-43, 60-58, 79-77