Πέμπτη , 2 Μάιος 2024

Euroleague: Η Φενέρμπαχτσε «ισοπέδωσε» τη Μακάμπι με 109-74

Η Φενέρμπαχτσε όχι μόνο ξεπέρασε την προ διημέρου εντός έδρας ήττα της από τον Ερυθρό Αστέρα, αλλά έκανε… φύλλο και φτερό τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στην Κωνσταντινούπολη, καθώς τη συνέτριψε με 109-74 στο πρώτο παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής της Euroleague.

Έτσι, βελτίωσε το ρεκόρ της σε 11-8, πιάνοντας για την ώρα θέση στην πρώτη τετράδα.

Στο 11-8 έπεσε και η Μακάμπι που έκλεισε τη «διαβολοβδομάδα» με μία νίκη και μία ήττα.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, η τουρκική ομάδα πάτησε… γκάζι κι εξαφανίστηκε με ένα απίστευτο επί μέρους 35-9, με τους Ντόρσεϊ, Παπαγιάννη και Γουίλμπεκιν να παίρνουν… φωτιά.

Η παραγωγικότητα της Φενέρ συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με 23 και 29 πόντους ανά περίοδο, με τη διαφορά να παίρνει τεράστιες διαστάσεις και να «κλείνει» εν τέλει στους 35 πόντους και με… κατοστάρα των Τούρκων.

Μεγάλο παιχνίδι από τον Τάιλερ Ντόρσεϊ που σταμάτησε στους 21 πόντους (3/5τρίπ.), ενώ ακολούθησαν οι Παπαγιάννης (14π., 6ρ.) και Μότλεϊ (17π.). Άλλους 7 πόντους, αλλά και 7 ασίστ κατέγραψε ο Νικ Καλάθης, την ώρα που απ’ την Μακάμπι «διασώθηκαν» μόνο οι Κόλσον (13π.) και Μπάλντγουιν (13π.)..

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 57-31, 80-48, 109-74