Πέμπτη , 25 Απρίλιος 2024

Euroleague: Ο Ολυμπιακός νίκησε 81-73 τον Παναθηναϊκό, 13η σερί νίκη σε «αιώνια» ντέρμπι

Τη νίκη με 81-73 επί του Παναθηναϊκού, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της Euroleague, πανηγύρισε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ.

Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν τη 13η διαδοχική τους επικράτηση επί των «πράσινων» σε όλες τις διοργανώσεις, αποτέλεσμα με το οποίο παραμένουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Euroleague. Έτσι, το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβασε το ρεκόρ του σε 23-9 (νίκες-ήττες), ενώ η ομάδα του Χρήστου Σερέλη υποχώρησε στο 11-21.

Οι Πειραιώτες είδαν τον MVP της βραδιάς Τόμας Γουόκαπ να σημειώνει 11 πόντους και να μοιράζει 13 ασίστ (career high) και πρώτο σκόρερ τον Ταρίκ Μπλακ (21 πόντοι). Ο Σάσα Βεζένκοφ, από την πλευρά του, πέτυχε 19 πόντους.

Από το «τριφύλλι» ο Πάρις Λι ήταν ο πρώτος σκόρερ με 15 πόντους, 14 πέτυχε ο Ντουέιν Μπέικον και 12 ο Αρτούρας Γκουντάιτις. Στους 4 πόντους έμεινε ο Γιώργος Παπαγιάννης, αφού τα βρήκε… σκούρα απέναντι στη front line των γηπεδούχων.

Euroleague: Ο Παναθηναϊκός το πάλεψε μέχρι τέλους, αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να επιβληθεί στα κρίσιμα σημεία

Η αλήθεια είναι πως ο τίτλος του MVP θα μπορούσε κάλλιστα να μοιραστεί στα… τρία. Αφού οι Ουόκαπ, Μπλακ και Βεζένκοφ είπαν «όχι» σε έναν αποφασισμένο και διαβασμένο Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» είχαν προηγηθεί με +6 (16-22), ήταν στο +5 στο ημίχρονο (33-38), αλλά σημείωσαν μόλις 10 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο, εγκλωβισμένοι στην ασφυκτική πίεση των παικτών του Μπαρτζώκα.

Ο Μπλακ, όμως ήταν εκεί κάθε φορά που ο Παναθηναϊκός απειλούσε, και τέλειωσε το ματς με 21 πόντους (7/8 δίποντα, 7/7 βολές) και 6 κερδισμένα φάουλ. Με τρίποντα από Λι και Μαντζούκα, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στην 4η περίοδο και έμεινε στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι το τέλος. Όμως εκεί ήταν και τότε ο Μπλακ, ο Ουόκαπ (σημείωσε καθοριστικό τρίποντο και ο Βεζένκοφ).

Ο Ομοσπονδιακός προπονητής της εθνικής ποδοσφαίρου, Γκουστάβο Πογέτ, παρακολούθησε δια ζώσης τον αγώνα Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός για τη Euroleague δηλώνοντας: «Ήρθα για να δω ένα από τα μεγαλύτερα ευρωπαϊκά ματς».

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 81-73

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 11 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκης 5, Φαλ 8, Σλούκας 5, Βεζένκοφ 19 (1), Παπανικολάου 3(1), Μπόλομποϊ, Πίτερς 4, Μπλακ 21, ΜακΚίσικ 5

Παναθηναϊκός (Χρήστος Σερέλης): Λι 15 (2), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης, Ουίλιαμς 8 (1), Αγραβάνης, Καλαϊτζάκης Γ. 2, Τόμας 2, Μπέικον 14 (1), Γκριγκόνις 8 (2), Μαντζούκας 8 (2), Γκουντάιτις 12

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-38, 57-48, 81-73