Πέμπτη , 2 Μάιος 2024

Euroleague: Πέμπτη νίκη για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, έκαμψε την αντίσταση της Φενέρ του Ιτούδη

Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, η Μακάμπι Τελ Αβίβ έκαμψε στο «ουδέτερο» Βελιγράδι την αντίσταση της Φενερμπαχτσέ, υποχρεώνοντας την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στην τρίτη διαδοχική ήττα της στη Euroleague.

Οι Ισραηλινοί επικράτησαν με 78-73 της τουρκικής ομάδας, για την 9η αγωνιστική, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 5-3, τη στιγμή που η Φενέρ υποχώρησε σε 5-4.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Η τρίτη περίοδος, όταν ενεργοποίησε την άμυνα της και κράτησε τους φιλοξενούμενους στους 11 πόντους, έδωσε ψυχολογία στη Μακάμπι, η οποία βρέθηκε στο 30΄ στο -1 (56-57) και ανεβάζοντας κατακόρυφα την παραγωγικότητα της στο τέταρτο δεκάλεπτο (σημείωσε 22 πόντους) πέτυχε την ανατροπή και έκοψε πρώτη το νήμα του τερματισμού.

Κορυφαίος των νικητών ο Λορέντζο Μπράουν με 18 πόντους, ενώ 13 πρόσθεσε ο Μπόνζι Κόλσον και 12 ο Γουέιντ Μπαλντγουϊν. Από τη Φενέρ, προσπάθησαν οι Σκότι Ουίλμπεκιν και Ταρίκ Μπιμπέροβιτς, σημειώνοντας από 18 πόντους, ενώ 16 πρόσθεσε ο Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις. Ο Γιώργος Παπαγιάννης έμεινε στο απόλυτο μηδέν στην επίθεση σε 19 λεπτά συμμετοχής, ενώ τελείωσε τον αγώνα με 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ. Ο ανέτοιμος Νικ Καλάθης ήταν στη 12άδα, αλλά δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 38-46, 56-57, 78-73