Τρίτη , 23 Απρίλιος 2024

Euroleague: Πλήρωσε τα λάθη του ο Ολυμπιακός με τη Φενέρ (78-82), στο 1-1 ισοφάρισαν τη σειρά οι Τούρκοι

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδια για τα πλέι οφ της Euroleague, ο Ολυμπιακός έχασε με 82-78 από τη Φενέρμπαχτσε στο ΣΕΦ και έτσι έγινε το 1-1 στη σειρά.

Υπενθυμίζεται ότι η ελληνική ομάδα είχε κάνει το 1-0 την Τετάρτη (26/4), με τη νίκη 79-68, κάνοντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο. Ωστόσο, το δεύτερο παιχνίδι είχε μια πολύ διαφορετική εικόνα και εξέλιξη. Με αποτέλεσμα στο τέλος το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα να απωλέσει το πλεονέκτη έδρας.

Πλέον οι δύο ομάδες θα έχουν τουλάχιστον δύο μεταξύ τους αγώνες στην Κωνσταντινούπολη για να λύσουν τις… διαφορές τους, με το game 3 να διεξάγεται την Τετάρτη 3 Μαΐου και το game 4 την Παρασκευή 5 Μαΐου.

Euroleague: Ο Ολυμπιακός πλήρωσε τα λάθη του και τα επιθετικά ριμπάουντ της Φενέρ

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το πάνω χέρι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +14 (24-10), αλλά κάποια… μπλακ άουτ σε κρίσιμα σημεία του αγώνα και τα διπλάσια λάθη των Πειραιωτών (14 έναντι 7), έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη, αλλά και των Νικ Καλάθη και Τάιλερ Ντόρσεϊ.

Ένα άλλο στοιχείο που έκρινε την αναμέτρηση υπέρ της τουρκικής ομάδας, είναι τα επιθετικά ριμπάουντ, καθώς η Φενέρ μάζεψε 21 από τα συνολικά 42, με αποτέλεσμα να έχει πολλές φορές δεύτερες και τρίτες επιθέσεις. Και όλα αυτά, κόντρα σε μια front line όπως αυτή του Ολυμπιακού, που υπερέχει σε ύψος. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενοι σούταραν 45 δίποντα, έναντι 26 των γηπεδούχων.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό, αλλά η εμφάνισή τους δεν αρκούσε, ήταν οι Σλούκας και Βεζένκοφ με 18 πόντους (ο Βούλγαρος διεθνής μάζεψε και 7 ριμπάουντ), όντας οι μόνοι διψήφιοι της ομάδας του Μπαρτζώκα. Ο Φαλ μάζεψε 9 ριμπάουντ και πέτυχε 7 πόντους, όμως τα τρία φάουλ στα τέλη της 3ης περιόδου στοίχισαν. Αντίθετα, η Φενέρ είχε μεγαλύτερο πλουραλισμό, με τους Έντουαρντς (16 πόντοι), Μότλεϊ (15 πόντοι) και Χέιζ (15 πόντοι και 5 ασίστ) να ηγούνται της επίθεσης.

Euroleague: Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά, έφτασε στο +16, αλλά η Φενέρμπαχτσε το γύρισε

Με Ουόκαπ, Κάναν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ ξεκίνησε η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, ενώ ο Δημήτρης Ιτούδης επέλεξε στην αρχική πεντάδα της Φενέρμπαχτσε τους Καλάθη, Ντόρσεϊ, Πιέρ, Χέιζ και Τζεκίρι.

Με τον Κάναν να μην έχει «σβήσει» (6 εύστοχα τρίποντα στο πρώτο ματς) και να πετυχαίνει δύο διαδοχικά τρίποντα με το… καλημέρα, οι Πειραιώτες ξέφυγαν με +9 (10-1) αμέσως με την έναρξη του ματς. Ο Έλληνας κόουτς της Φενέρ κάλεσε τάιμ άουτ, αλλά η πιεστική άμυνα των «ερυθρόλευκων» δεν άφησε περιθώριο βελτίωσης στην τουρκική ομάδα.

Ο Φαλ «σκέπαζε» τα καλάθια, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πετύχουν μόλις 10 πόντους στην 1η περίοδο. Το τρίποντο του Σλούκα στο τέλος του δεκαλέπτου έδωσε τη μέγιστη τιμή της διαφοράς έως τότε (+14) για τον Ολυμπιακό (24-10), με τον Ουόκαπ να μετρά 7 πόντους, ενώ από 6 είχαν οι Βεζένκοφ και Κάναν.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Λαρεντζάκη, Σλούκα, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ και Μπολομπόι στο «5» για τη 2η περίοδο. Ο Μπολομπόι έδωσε αέρα 16 πόντων (26-10) στον Ολυμπιακό, αλλά η Φενέρ απάντησε με επιμέρους σκορ 2-10 για το 28-20, με τον Έντουαρντς να σημειώνει τους 8 πόντους (με δύο τρίποντα).

Τους Πειραιώτες ξεκόλλησε έξω από τη γραμμή του τριπόντου ο Πίτερς (31-20). Με τον Φαλ στον πάγκο, οι παίκτες της Φενέρ περνούσαν εύκολα τόσο τον Μπολομποϊ όσο και τον Μπλακ που τον αντικατέστησε στη ρακέτα. Οι παίκτες του Ιτούδη «ροκάνισαν» τη διαφορά, μαζεύοντας και τα ριμπάουντ και μείωσαν στο -4 (34-30), με τον Μότλεϊ να έχει πάρει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα για τους φιλοξενούμενους.

Στον αντίποδα, ο Πίτερς κράτησε τους «ερυθρόλευκους», που όμως έκαναν λάθη (9 στο πρώτο μέρος), είχαν 1 επιθετικό ριμπάουντ μόνο σε 20 λεπτά και δεν πατούσαν γερά όπως στο 1ο δεκάλεπτο. Ο Μπαρτζώκας ξανάριξε τον Φαλ στο παρκέ, καθώς και τον Ουόκαπ, αλλά η Φενέρ πλησίασε και στους 3 (37-34), σκορ ημιχρόνου. Το επιμέρους σκορ της 2η περιόδου ήταν 13-24.

Με τους βασικούς μπήκε στο 3ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός και βρέθηκε γρήγορα στο +7 (41-34) από κάρφωμα του Φαλ και δίποντο του Παπανικολάου. Όμως, οι Έντουαρντς και Καλάθης έφεραν τη Φενέρ στο -2 (43-41). Ο Βεζένκοφ είχε μείνει στους 6 πόντους, με τον Χέιζ να τον μαρκάρει αποτελεσματικά.

Ο Καλάθης υπέπεσε σε 3ο φάουλ, με τον Παπανικολάου να είναι εύστοχος (45-41) από τη γραμμή των βολών. Ο Έλληνας γκαρντ της Φενέρ, όμως, πήρε το 3ο φάουλ του Κάναν αμέσως μετά και ήταν η σειρά του να ευστοχήσει στις βολές (45-43). Φαλ και Βεζένκοφ «υπέγραψαν» ένα σερί 6-0 του Ολυμπιακού (51-43). Όμως, ο Φαλ που είχε ένα φάουλ έως εκείνη τη στιγμή, υπέπεσε σε δύο διαδοχικά σε Γκούντουριτς και Ντόρσεϊ για να καθίσει στον πάγκο, δίνοντας τη θέση του στον Μπλακ. Μετά το 51-47, ο Χέιζ μείωσε ξανά στο καλάθι (51-49). Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ ήταν εύστοχοι στις βολές (53-51), για να πετύχει ένα απίστευτο τρίποντο ο MVP των Πειραιωτών στη σεζόν από τα 9 μέτρα στην εκπνοή της 3ης περιόδου για το 56-51.

Χάρη στον Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός θα ξεκινούσε το 4ο κρίσιμο δεκάλεπτο από το +5! Ο Μπαρτζώκας άφησε τον Μπλακ στο «5», αφού ο Φαλ είχε 3 φάουλ και ήθελε να τον κρατήσει για το τέλος. Ο ΜακΚίσικ έστειλε τον Μότλεϊ στη γραμμή του φάουλ (56-53). Ο Γκούντουριτς «έπιασε» στον ύπνο την άμυνα του Ολυμπιακού μετά από φάουλ του ΜακΚίσικ στον Πιέρ, για να ισοφαρίσει 56-56, με τρίποντο. Ο Χέιζ έδωσε προβάδισμα στη Φενέρ για πρώτη φορά από το 0-1 (56-59) έξω από τα 6,75 μέτρα, για να μειώσει σε 58-59 ο Σλούκας.

Χέιζ και Ντόρσεϊ οδήγησαν στο +5 τη Φενέρμπαχτσε (58-63). Το φάουλ του Ντόρσεϊ πάνω σε προσπάθεια του Βεζένκοφ για τρεις έστειλε τον ηγέτη του Ολυμπιακού στη γραμμή, από όπου είχε 3/3 (61-63). Ο Ολυμπιακός έπαιξε άμυνα και στην επόμενη δική του επίθεση ο ΜακΚίσικ «έγραψε» το 65-63, με τρίποντη «βόμβα».

Ο Ντόρσεϊ ήταν άστοχος σε τρεις, ο Φαλ έκλεψε και ο Ολυμπιακός βγήκε στον αιφνιδιασμό με τον ΜακΚίσικ σημειώνει γκολ φάουλ (67-63). Ο Χέιζ με… κρύο αίμα ευστόχησε σε τρίποντο (67-66), αλλά ίδια απάντηση είχε και ο Σλούκας (70-66). Το 70-68 από τον Μότλεϊ μετετράπη σε 73-68 από γκολ φάουλ του Σλούκα.

Ο Χέιζ, όμως θα πετύχαινε ένα ακόμη τρίποντο (73-71). Ουόκαπ και Σλούκας ήταν άστοχοι σε τρίποντα, αλλά ο Βεζένκοφ μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Χέιζ έστειλε στη γραμμή των βολών τον Φαλ. Ο Γάλλος σέντερ του Ολυμπιακού ευστόχησε μόνο στην πρώτη (74-71). Ο Πιέρ μείωσε σε 74-73, ενώ ο Μότλεϊ με γκολ φάουλ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στη Φενέρ (74-75), καθώς αστόχησε στη βολή.

Από ασίστ του Φαλ, ο Σλούκας με ντράιβ επανέφερε το προβάδισμα στην ομάδα του Πειραιά (76-75) και απέμεναν 1:50 για τη λήξη. Ο Μότλεϊ «χτύπησε» για το 76-77 και το θρίλερ θα είχε συνέχεια, αφού ο ΜακΚίσικ έχασε και τις δύο βολές εν συνεχεία (από το 4ο φάουλ του Ντόρσεϊ). Γκούντουριτς και Μότλεϊ αστόχησαν σε σουτ τριών πόντων, αλλά οι Τούρκοι έπαιρναν τα επιθετικά ριμπάουντ (Χέιζ και Γκούντουριτς), με τον τελευταίο να πηγαίνει στη γραμμή από φάουλ του Ουόκαπ, στα 33″. Αυτός ευστόχησε μόνο στην πρώτη και έτσι έκανε το 76-78.

Το τρίποντο του Βεζένκοφ δεν βρήκε στόχο και ο Χέιζ πήρε το πιο αποφασιστικό αμυντικό ριμπάουντ με τον Ντόρσεϊ να ευστοχεί 76-80, στα 7″. Ο Σλούκας μείωσε σε 78-80, στα 5,5″. Ο διεθνής γκαρντ σταμάτησε τον χρόνο, κάνοντας φάουλ στον Γκούντουριτς και μετά το 78-82, στα 4,7″ που απέμεναν ο Σλούκας πήρε το σουτ και ήταν άστοχος… αν και τίποτα δεν θαάλλαζε ακόμη και εάν ευστοχούσε.

Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε 78-82

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (4/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη), Κάναν 6 (2/2 τρίποντα), Λαρεντζάκης, Φαλ 7 (2/3 δίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σλούκας 18 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Βεζένκοβ 18 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 11/11 βολές, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 4, Μπόλομποϊ 2, Πίτερς 6 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Μπλακ, ΜακΚίσικ 8 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/3 βολές)

Φενέρμπαχτσε (Δημήτρης Ιτούδης): Μότλεϊ 15 (6/10 δίποντα, 3/4 βολές), Μπίρσεν, Έντουαρντς 16 (4/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Μαχμούτογλου 2, Χέιζ 15 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπιμπέροβιτς, Πιέρ 9 (3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζεκίρι 1, Γκούντουριτς 8 (1), Ντόρσεϊ (2/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Καλάθης 8 (4/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κ. Αντετοκούνμπο

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/26 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 21/25 βολές, 35 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 22/45 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 17/22 βολές, 42 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 21 επιθετικά), 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 λάθη

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 37-34, 56-51, 78-82