Euroleague: Τραγικός ο Παναθηναϊκός στο Μόναχο, ήττα με κάτω τα χέρια 84-68 από την Μπάγερν

Ακόμη μια τραγική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός στη Euroleague, καθώς ηττήθηκε με 84-68 από την Μπάγερν στο Μόναχο.

Οι «πράσινοι» ήταν πολύ κακοί κόντρα στη γερμανική ομάδα, στο ματς για τη 17η αγωνιστική της Euroleague, όπου σημείωσαν την πέμπτη διαδοχική ευρωπαϊκή αποτυχία τους και είδαν το ρεκόρ τους να υποχωρεί στο 6-11. Με αυτό το αποτέλεσμα το όνειρο της οκτάδας να παραμένει… απατηλό.

Στον αντίποδα, η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα «πιάνοντας» στην κατάταξη το «τριφύλλι» (ρεκόρ 6-11), αλλά επίσης έχει ελάχιστες ελπίδες να προκριθεί στην προνομιούχο οκτάδα.

Αστοχία (24/63 σουτ εντός πεδιάς, μεταξύ των οποίων 11/20 βολές), χαμένα ριμπάουντ (31 έναντι 40) και δημιουργία για… κλάματα (μόλις 7 ασίστ), ο Παναθηναϊκός δεν είχε καμία τύχη απόψε απέναντι στην Μπάγερν, με το «φάντασμα» του να χάνει από την πρώτη περίοδο την επαφή στο σκορ, παρά το ξέσπασμα του Ντουέιν Μπέικον στον επίλογο του αγώνα, όταν σημείωσε σε αυτό το διάστημα τους 16 από τους 18 συνολικά πόντους του.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Όγκουστιν Ρούμπιτ με 23 πόντους, ενώ σπουδαία ήταν η προσφορά του Φρέντι Γκιλέσπι με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από τον Παναθηναϊκό προσπάθησαν οι Μπέικον και Ντέρικ Γουίλιαμς (14 πόντοι), αλλά όταν «ξύπνησαν» ήταν πολύ αργά…

Euroleague: Έχασε από πολύ νωρίς την επαφή με το σκορ ο Παναθηναϊκός και μοιραία έχασε

Μετά το υπέρ του 5-6 στο 4′, ο Παναθηναϊκός κατέρρευσε, χάνοντας τη μάχη των ριμπάουντ και βλέποντας τους Γερμανούς να κάνουν ό,τι θέλουν στη ρακέτα του, τη στιγμή που είχαν… απενεργοποιήσει με την άμυνα τους τον Γουίλιαμς. Οι γηπεδούχοι μάλιστα απάντησαν με επιμέρους σκορ 16-5, για να κλείσουν στο +10 το δεκάλεπτο (21-11).

Με την αστοχία να έχει… εγκατασταθεί για τα καλά στο «πράσινο στρατόπεδο», η Μπάγερν στηρίχθηκε σε άμυνα και επίθεση για να εκτοξεύσει τη διαφορά στο 20′ στο +15 (43-28), μετά από τρίποντο του Χάντερ.

Με τον Ρούμπιτ μάλιστα να εκθέτει τη front line του Παναθηναϊκού, οι «πράσινοι» όχι μόνο δεν αντέδρασαν στην τρίτη περίοδο, αλλά μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο -17 (61-44), δείχνοντας ανήμποροι για την υπέρβαση.

Στον επίλογο του αγώνα ο Μπέικον βρήκε επιτέλους ρυθμό, έτρεξε ένα προσωπικό σερί 14-0, αλλά μέχρι εκεί, καθώς η άμυνα δεν λειτούργησε ποτέ και οι γηπεδούχοι δίχως να πατήσουν γκάζι διατήρησαν την απόσταση ασφαλείας μέχρι το τελικό 84-68.

Μπάγερν Μονάχου – Παναθηναϊκός 84-68

Μπάγερν Μονάχου (Αντρέα Τρινκιέρι): Βάιλερ – Μπαμπ 8 (2), Γουόλντεν 2, Γουίνστον 4, Γκιφάι 4, Χάντερ 10 (2), Μπόνγκα 11 (1), Γιάραμαζ 4, Χάρις 8, Ρούμπιτ 23, Γκιλέσπι 10

Παναθηναϊκός (Ντέγιαν Ράντονιτς): Γουόλτερς 10 (1), Λι 5 (1), Παπαγιάννης 6, Γουίλιαμς 14 (3), Καλαϊτζάκης Γ., Μπέικον 18 (3), Πονίτκα 4, Γκριγκόνις 3 (1), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 8

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 43-28, 61-44, 84-68