Σάββατο , 27 Απρίλιος 2024

Euroleague: Τρομερά «breaks» για Παρτίζαν και Μακάμπι Τελ Αβίβ στην πρεμιέρα των Play Offs [βίντεο]

Η αυλαία των play offs στην Euroleague ξεκίνησε με τεράστιο «break» της Μακάμπι Τελ Αβίβ, που πέρασε νικηφόρα με 79-67 από την έδρα της Μονακό.

Η Μακάμπι έκανε το 1-0 στη σειρά, και παραμένει στο Πριγκιπάτο, ενόψει του Game 2 (27/4), πριν μεταφερθεί στο Τελ Αβίβ η σειρά.

Η άμυνα της Μακάμπι έκανε τη διαφορά στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα, κρατώντας τους Μονεγάσκους, που τα… έσπασαν από τα 6,75 (4/26 τρίποντα).

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Οι Ισραηλινοί εξασφάλισαν μία διψήφια διαφορά ασφαλείας από το τρίτο δεκάλεπτο και ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν μέχρι το τελικό 79-67.

Με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο, ο Ουέιντ Μπόλντγουϊν ήταν ξανά ο απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών, ενώ από τη Μονακό πάλεψαν οι Άλφα Ντιαλό και Μάικ Τζέιμς, σημειώνοντας από 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 33-36, 50-60, 67-79

Η Παρτιζάν του Ομπράντοβιτς έκανε το break κόντρα στη Ρεάλ

Ο Κέβιν Πάντερ ευστόχησε σε τρίποντο υπό την ασφυκτική άμυνα του Γιαμπουσέλε και «εκτέλεσε» τη Ρεάλ μπροστά στο κοινό της.

Με το τελικό 87-89 έδωσε το προβάδισμα με 1-0 στη μεταξύ τους σειρά που θα έχει συνέχεια στη Μαδρίτη και πραγματοποίησε ένα σπουδαίο break!

Ο Πάντερ με 26 πόντους, 5/8 τρίποντα, 9/9 βολές και 6 ασίστ συν 3 ριμπάουντ χάλασε το πάρτι του Ντεκ στην τελευταία περίοδο που πρωταγωνίστησε για τους γηπεδούχους που ρίχνουν κλεφτές ματιές στον Ταβάρες (αγωνίστηκε για 21:50 και δεν ξαναμπήκε στο παιχνίδι έχοντας δέσει το γόνατό του).

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 44-48, 64-63, 87-89.