Formula 1 – F1: Πρώτη νίκη για τον Verstappen φέτος, η Ferrari 2η και 3η θέση

Πρώτη νίκη για τον Max Verstappen στη Formula 1-F1 φέτος στο γκραν πρι της Σαουδικής Αραβίας.

Διπλό βάθρο για τη Ferrari στη Σαουδική Αραβία με τον Charles Leclerc στη δεύτερη θέση και τον Carlos Sainz στην τρίτη.

Ο Serzio Perez ξεκίνησε από την pole position αλλά τερμάτισε τέταρτος, έχασε την πρωτοπορία από τη στιγμή που μπήκε στα pits και δεν την ανέκτησε ποτέ.

O Leclerc βρέθηκε σχετικά σύντομα στην πρωτοπορία του αγώνα και καθ’ όλη τη διάρκεια έδωσε σκληρές μάχες με τον Max Verstappen. Ο Ολλανδός με τη Red Bull κατάφερε να τον προσπεράσει τρεις γύρους πριν το τέλος ύστερα από πραγματικά σκληρές μάχες μεταξύ τους. O Leclerc επιχείρησε αντεπίθεση αλλά δεν τα κατάφερε να προσπεράσει.

Απογοήτευση στη Mercedes, στο γκραν πρι Σαουδικής Αραβίας

Αν και οι δυο της οδηγοί μπήκαν στη βαθμολογούμενη ζώνη, το αγωνιστικό τριήμερο για τη Mercedes κύλησε εφιαλτικά. Ο George Russell τερμάτισε στην πέμπτη θέση και ενώ έδειχνε ότι και ο Hamilton θα τερμάτιζε σχετικά καλά -σε σχέση με τη 15η θέση από την οποία εκκίνησε, τελικά τερμάτισε στη 10η θέση.

Είχε καταφέρει να αναρριχηθεί στην έκτη θέση, αναμένοντας μια ευκαιρία για να μπει στα pits χωρίς να του κοστίσει και ενώ έμοιαζε η ευκαιρία να ήρθε με το εικονικό αυτοκίνητο ασφαλείας στον 37ο γύρο λόγω εγκατάλειψης των Ρικιάρντο και Αλόνσο, ενημερωθηκε αργά για να μπει για αλλαγή ελαστικών δεν πρόλαβε να μπει και στο αμέσως επόμενο δευτερόλεπτο το pit lane έκλεισε. Οταν εν τέλει μπήκε βγήκε στη 12η θέση και κατάφερε μέχρι την καρό σημαία να ανακτήσει μόλις δύο θέσεις. Τερμάτισε 10ος.

Πρόσκρουση για τον Λατίφι στον 16ο γύρο

Για μια ακόμη φορά ο Νίκολας Λατίφι είχε πρόσκρουση, αυτή τη φορά όπως και ο ίδιος δήλωσε χωρίς να καταλάβει το πώς.

Η πρόσκρουση έγινε στον 16ο γύρο, νωρίτερα είχε μπει στα pits ο Πέρεζ, οι υπόλοιποι εκμεταλλεύτηκαν το αυτοκίνητο ασφαλείας και άλλαξαν ελαστικά σε εκείνη τη φάση.

Επόμενο ραντεβού της Formula 1 στην Αυστραλία, σε δύο εβδομάδες. Η F1 επιστρέφει στην Αυστραλία ύστερα από δυο χρόνια, καθώς τα δύο προηγούμενα γκραν πρι εκεί, ακυρώθηκαν λόγω κορωνοϊού.