Πέμπτη , 25 Απρίλιος 2024
Είχε… Άγιο η Λίβερπουλ!

Οι Ντάνιελ Στάριτζ και Σιμόν Μινιολέ ήταν οι… Άγιοι προστάτες της

Μπορεί στην εποχή μας να μην πιστεύουμε στα… θαύματα, αλλά η Λίβερπουλ κόντρα στη Σαουθάμπτον είχε δύο… Άγιους προστάτες στη νίκη με σκορ 2-1, για την πρώτη αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Ο πρώτος ήταν ο Ντάνιελ Στάριτζ, ο οποίος στο 79’ της έδωσε ξανά το προβάδισμα και ο δεύτερος ήταν ο Σιμόν Μινιολέ, που με τη βοήθειά του στο 87ο λεπτό, η μπάλα στο σουτ του Σναϊντερλέν κατέληξε στο δοκάρι!

Το σκορ είχε ανοίξει νωρίτερα ο Στέρλινγκ στο 23’, με τον Κλάιν να φέρνει –προσωρινά- το ματς στα ίσα στο 56’.

Η Λίβερπουλ ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, πιέζοντας για το γκολ. Αυτό το κατάφερε ύστερα από 23 λεπτά με τον Ραχίμ Στέρλινγκ, ο οποίος έβαλε μπροστά τους «κόκκινους».

Έτσι, το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, αφού η Σαουθάμπτον δεν μπορούσε να νικήσει τον Μινιολέ.

Στο δεύτερο μέρος, οι «Άγιοι» μπήκαν… φουριόζοι στον αγωνιστικό χώρο και ύστερα από εξαιρετικό συνδυασμό, ο Κλάιν έφερε το ματς στα ίσα στο 59’! Μάλιστα, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Ρόλαντ Κούμαν είχε κι άλλες καλές στιγμές εκμεταλλευόμενη την «τρικυμία» στην άμυνα της Λίβερπουλ, αλλά ο Μινιολέ απέτρεψε το δεύτερό τους τέρμα.

Όμως, στη συνέχεια οι παίκτες του Μπρένταν Ρότζερς πήραν τον έλεγχο του ματς και ύστερα από μερικά λεπτά πίεσης, πήραν ξανά το προβάδισμα, αυτή τη φορά με τον Στάριτζ στο 79’!

Στο 87’ οι φιλοξενούμενοι είχαν την τεράστια ευκαιρία να φέρουν ξανά το ματς στα ίσα, αλλά το σουτ του Σναϊντερλέν –αφού ο Μινιολέ βρήκε λίγο την μπάλα- κατέληξε στο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά η κεφαλιά του Λονγκ –προ κενής εστίας- πέρασε άουτ.

Έτσι, μέχρι τη λήξη δεν άλλαξε κάτι, με τη Λίβερπουλ να μπαίνει με το δεξί στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ με το τελικό 2-1!