Παρασκευή , 26 Απρίλιος 2024

La Liga: Τεράστια νίκη παραμονής της Βαγιαδολίδ επί της πρωταθλήτριας Μπαρτσελόνα

Έπειτα από 5 σερί ήττες, η Βαγιαδολίδ πήρε ένα τεράστιο «τρίποντο» απέναντι στην (ήδη «εστεμμένη» πρωταθλήτρια) Μπαρτσελόνα, επικρατώντας με 3-1 στο «Estadio Jose Zorrilla» στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής κι έκανε ένα μεγάλο βήμα προς την παραμονή της στη LaLiga.

Οι γηπεδούχοι πήραν ισχυρό προβάδισμα νίκης πριν το ημίωρο, με το αυτογκόλ του Κρίστενσεν (2′) και το εύστοχο πέναλτι του Λάριν (22′) και «καθάρισαν» τη νίκη τους στο 73′ με τον Πλάτα. Η «Μπάρτσα» που παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή της, μείωσε στο 84′ με τον Λεβαντόφσκι στο τελικό 3-1.

Συγκινήσεις στα υπόλοιπα ματς της La Liga

Νωρίτερα, η 4η στον βαθμολογικό πίνακα Σοσιεδάδ, νίκησε την Αλμερία με 1-0 κι αποσπάστηκε 8 βαθμούς απ’ την 5η Βιγιαρεάλ (έχοντας έναν αγώνα περισσότερο), δύο «στροφές» πριν απ’ το φινάλε.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Ιάπωνας Κούμπο στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, έπειτα από ασίστ του Πατσέκο, ενώ στο 36′ η Αλμερία έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω της απευθείας αποβολής του Σουάρεθ για αντιαθλητικό χτύπημα σε αντίπαλο.

Την ίδια ώρα η Θέλτα και η Τζιρόνα έμειναν στο 1-1 στο «Μπαλαΐδος», με τους Καταλανούς να χάνουν την ευκαιρία για να προσπεράσουν την Αθλέτικ Μπιλμπάο και να αναρριχηθούν στην 7η θέση που οδηγεί στο επόμενο Europa Conference League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 42′ με τον Πέρεθ, ενώ η Τζιρόνα ισοφάρισε στο 59′ με το εύστοχο πέναλτι του Στουάνι, αλλά στο μισάωρο που απέμενε ως το φινάλε δεν μπόρεσε να βρει το γκολ της νίκης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 36ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της La Liga:

Θέλτα-Τζιρόνα 1-1