Σάββατο , 24 Σεπτέμβριος 2022

Nations League: Κομβικό «διπλό» στις καθυστερήσεις για την Ολλανδία στην Ουαλία -Ξέσπασε στην Πολωνία το Βέλγιο

Ένα ακόμη σημαντικό αποτέλεσμα στον 4ο Όμιλο της League 4 του Nations League πανηγύρισε η Ολλανδία στην Ουαλία, την ώρα που το Βέλγιο ξεσπούσε στην Πολωνία.

Μετά το εντυπωσιακό «διπλό» της στο Βέλγιο (4-1) στην πρεμιέρα των ομίλων, η Ολλανδία πέρασε με νίκη και από το Κάρντιφ, επικρατώντας της Ουαλίας 1-2 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Nations League. Έτσι, έγινε εξαρχής το «αφεντικό» στο γκρουπ της.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Την ίδια ώρα οι Βέλγοι ισοπέδωναν -μετά τη δική τους συντριβή για την 1η αγωνιστική- τους Πολωνούς με 6-1, αν και βρέθηκαν από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ.

Στον 1ο όμιλο της League B, η Ουκρανία σημείωσε σπουδαία εκτός έδρας νίκη στην Ιρλανδία με 1-0, με το εξαιρετικό γκολ του Τσιγκάνκοφ, δείχνοντας ξανά μεγάλα ψυχικά αποθέματα, ενώ η Σκωτία επικράτησε εύκολα της Αρμενίας με 2-0 στη Γλασκώβη.

Ουαλία – Ολλανδία 1-2

Στην Ουαλία, οι «οράνιε» δεν ήταν το ίδιο εντυπωσιακοί όσο στην πρεμιέρα τους, αλλά σίγουρα ήταν ξανά πολύ αποτελεσματικοί, σε ένα ματς με τεράστιες συγκινήσεις στο φινάλε. Το γκολ του Κουπμάινερς στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (50′) έδωσε προβάδισμα στην Ολλανδία. Ο Νόρινγκτον-Ντέιβις στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων έφερε το ματς στα ίσα, όμως στο 90+4′ ο Βέρχορστ χάρισε μία απίθανη νίκη στην ομάδα του, που έκανε το 2/2 στο 4ο γκρουπ της League Α.

Βέλγιο – Πολωνία 6-1

Στις Βρυξέλλες, μίλησε ο εγωισμός των Βέλγων και παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το γκολ του Λεβαντόφσκι (28′), στη συνέχεια ήταν καταιγιστικοί. Ο Βίτσελ ισοφάρισε με εξαιρετικό μακρινό σουτ λίγο πριν το ημίχρονο (42′), ο Ντε Μπρόινε από ασίστ του Αζάρ έκανε το 2-1 στο 59′ και στη συνέχεια οι «κόκκινοι διάβολοι» έκαναν… πάρτι με άλλα τέσσερα γκολ από τους Τροσάρντ (δύο τέρματα στο 73′ και στο 80′), Ντεντόνκερ (83′) και Οπέντα (90+3′).

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Nations League: Το πανόραμα της 2ης αγωνιστικής και οι βαθμολογίες

League A

1ος όμιλος

  • Αυστρία-Δανία 1-2
  • Κροατία-Γαλλία 1-1

Η Βαθμολογία (Σε 2 αγώνες)

  1. Δανία 6
  2. Αυστρία 3
  3. Γαλλία 1
  4. Κροατία 1

2ος όμιλος

  • Τσεχία-Ισπανία 2-2
  • Πορτογαλία-Ελβετία 4-0

Η Βαθμολογία (Σε 2 αγώνες)

  1. Τσεχία 4
  2. Πορτογαλία 4
  3. Ισπανία 2
  4. Ελβετία 0

3ος όμιλος

  • Ιταλία-Ουγγαρία 2-1
  • Γερμανία-Αγγλία 1-1

Η Βαθμολογία (Σε 2 αγώνες)

  1. Ιταλία 4
  2. Ουγγαρία 3
  3. Γερμανία 2
  4. Αγγλία 1

4ος όμιλος

  • Ουαλία-Ολλανδία 1-2
  • Βέλγιο-Πολωνία 6-1

Η Βαθμολογία (Σε 2 αγώνες)

  1. Ολλανδία 6
  2. Βέλγιο 3
  3. Πολωνία 3
  4. Ουαλία 0

League B

1ος όμιλος

  • Σκωτία-Αρμενία 2-0
  • Ιρλανδία-Ουκρανία 0-1

Η Βαθμολογία (Σε 2 αγώνες)

  1. Σκωτία 3*
  2. Ουκρανία 3*
  3. Αρμενία 3
  4. Ιρλανδία 3

* Σκωτία και Ουκρανία έχουν από ένα ματς.

2ος όμιλος

  • Ισραήλ-Ρωσία* Ματαιώθηκε
  • Ισλανδία-Αλβανία 1-1

Η Βαθμολογία (Σε 1 αγώνα)

  1. Ισλανδία 1
  2. Ισραήλ 1
  3. Αλβανία 0
  4. *Ρωσία 0

* Η Ρωσία δεν θα μετάσχει στον 2ο όμιλο της League B και θα καταταγεί τέταρτη στο γκρουπ.

3ος όμιλος

  • Φινλανδία-Μαυροβούνιο 2-0
  • Βοσνία/Ερζεγοβίνη-Ρουμανία 1-0

Η Βαθμολογία (Σε 2 αγώνες)

  1. Βοσνία/Ερζεγοβίνη 4
  2. Φινλανδία 4
  3. Μαυροβούνιο 3
  4. Ρουμανία 0

4ος όμιλος

  • Σερβία-Σλοβενία 4-1
  • Σουηδία-Νορβηγία 1-2

Η Βαθμολογία (Σε 2 αγώνες)

  1. Νορβηγία 6
  2. Σερβία 3
  3. Σουηδία 3
  4. Σλοβενία 0

League C

1ος όμιλος

  • Νησιά Φερόε-Λουξεμβούργο 0-1
  • Λιθουανία-Τουρκία 0-6

Η Βαθμολογία (Σε 2 αγώνες)

  1. Τουρκία 6
  2. Λουξεμβούργο 6
  3. Νησιά Φερόε 0
  4. Λιθουανία 0

2ος όμιλος

  • Κύπρος-Βόρεια Ιρλανδία 0-0
  • Κόσοβο-Ελλάδα 0-1

Η Βαθμολογία (Σε 2 αγώνες)

  1. Ελλάδα 6
  2. Κόσοβο 3
  3. Β. Ιρλανδία 1
  4. Κύπρος 1

3ος όμιλος

  • Λευκορωσία-Αζερμπαϊτζάν 0-0
  • Σλοβακία-Καζακστάν 0-1

Η Βαθμολογία (Σε 2 αγώνες)

  1. Καζακστάν 6
  2. Σλοβακία 3
  3. Αζερμπαϊτζάν 1
  4. Λευκορωσία 1

4ος όμιλος

  • Γιβραλτάρ-Βόρεια Μακεδονία 0-2
  • Βουλγαρία-Γεωργία 2-5

Η Βαθμολογία (Σε 2 αγώνες)

  1. Γεωργία 6
  2. Β. Μακεδονία 6
  3. Βουλγαρία 1
  4. Γιβραλτάρ 0

League D

1ος όμιλος

  • Λετονία-Λιχτενστάιν 1-0
  • Ανδόρα-Μολδαβία 0-0

Η Βαθμολογία (Σε 2 αγώνες)

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

  1. Λετονία 6
  2. Μολδαβία 4
  3. Ανδόρα 1
  4. Λιχτενστάιν 0

2ος όμιλος

  • Σαν Μαρίνο-Μάλτα 0-2

Η Βαθμολογία (Σε 1 αγώνα)

  1. Εσθονία 3
  2. Μάλτα 3
  3. Σαν Μαρίνο 0 *σε 2 αγώνες

Πηγή