Παρασκευή , 19 Απρίλιος 2024

Nations League: Ισοπαλία στο ντέρμπι Γερμανία-Αγγλία, την εκμεταλλεύτηκε η Ιταλία

Ένα ακόμη ντέρμπι του 3ου ομίλου της League A του Nations League δεν ανέδειξε νικητή, με τη Γερμανία και την Αγγλία να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1.

Αυτό το αποτέλεσμα έδωσε το δικαίωμα στην Ιταλία να ανέβει στην κορυφή του πιο δυνατού -βάσει ονομάτων- γκρουπ του Nations League, με την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση μετά από δύο αγωνιστικές, 2-1 κόντρα στην Ουγγαρία.

Την ίδια ώρα η Τουρκία ήταν καταιγιστική στο Βίλνιους, καθώς διέσυρε με 6-0 τη Λιθουανία για τον 1ο Όμιλο της League C, ενώ το Λουξεμβούργο πέρασε και το εμπόδιο των Νήσων Φερόε με 1-0, κάνοντας το «2 στα 2» για το ίδιο γκρουπ.

Όσο για τον 3ο Όμιλο της League B, η Φινλανδία επικράτησε με 2-0 του Μαυροβουνίου και παραμένει ισόβαθμη στους 4 βαθμούς με τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη, η οποία με τη σειρά της κέρδισε με 1-0 τη Ρουμανία στη Ζένιτσα.

Γερμανία – Αγγλία 1-1

Δύο λεπτά πριν από το φινάλε του ματς ο Χάρι Κέιν, με το 50ό του γκολ με την φανέλα της εθνικής Αγγλίας, απέτρεψε τη δεύτερη σερί ήττα για τα «τρία λιοντάρια». Ο άσος της Τότεναμ διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στο Μόναχο, στο ντέρμπι με αντίπαλο τη Γερμανία, η οποία είχε προηγηθεί με τον Χόφμαν στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Η «νατσιονάλ μάνσαφτ» έμεινε σε δεύτερο συνεχόμενο ματς ματς χωρίς νίκη, μετά το εκτός έδρας 1-1 με την Ιταλία.

Ιταλία – Ουγγαρία 2-1

Η Ιταλία εκμεταλλεύτηκε αυτή την φορά την έδρα της και νίκησε με 2-1 την Ουγγαρία στην Τσεζένα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της League A του Nations League. Η «σκουάντρα ατζούρα» ήταν άκρως αποτελεσματική στο πρώτο 45λεπτο απέναντι στους Μαγυάρους, βάζοντας τις βάσεις για την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση, η οποία ήρθε έστω με δύσκολο τρόπο. Παράλληλα, υποχρέωσε το συγκρότημα του Μάρκο Ρόσι στην πρώτη του ήττα, μετά την έκπληξη επί της Αγγλίας στη Βουδαπέστη (1-0), λίγα 24ωρα νωρίτερα.

Nations League: Το πανόραμα της 2ης αγωνιστικής και οι βαθμολογίες