Δευτέρα , 29 Απρίλιος 2024

NBA: Νίκη των Μάτζικ επί των Σανς παρά τους 44 πόντους του Μπούκερ

Πραγματοποιώντας μια εξαιρετική τέταρτη περίοδο σε ματς του ΝΒΑ, οι Μάτζικ επικράτησαν με 113-98 των Σανς στο Ορλάντο παρά τους 44 πόντους του Ντέβιν Μπούκερ. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν 85-82 στο τέλος της τρίτης περιόδου αλλά ήταν καταιγιστικοί στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, όπου με επιμέρους σκορ 31-13 έφτασαν τελικά στη νίκη.

Έτσι το Ορλάντο βελτίωσε το ρεκόρ του σε 24-22 και βρίσκεται στην 8η θέση της Ανατολής ενώ οι Σανς «έπεσαν» στο 26-20 και καταλαμβάνουν την 6η θέση στη Δύση.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Πάολο Μπανκέρο με 26 πόντους ενώ 16 πόντους και 12 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Μο Βάγκνερ.

Για τους «ήλιους», που σκόραραν μόλις τέσσερις πόντους στα τελευταία δέκα(!) λεπτά του αγώνα, πέραν του Μπούκερ που προσπαθούσε μόνος του (16/24 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 9/11 βολές), ο μοναδικός άλλος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Κέβιν Ντουράντ (15 πόντους).