«Πεντάσφαιρη» η ΑΕΚ

Με επιβλητική νίκη αποχαιρέτησαν το 2014 οι «κιτρινόμαυροι»

Με εμφατικό τρόπο αποχαιρέτησε η ΑΕΚ του 2014 καθώς στο τελευταίο επίσημο παιχνίδι της για τη χρονιά επιβλήθηκε του Ηρακλή Ψαχνών με 5-1.

Οι «κιτρινόμαυροι» φρόντισαν να «καθαρίσουν» νωρίς το παιχνίδι, και στο 4ο λεπτό το σκορ ήταν ήδη 2-0, με τα τέρματα του Μπρέσεβιτς στο 3′ με προβολή και του Πλατέλλα στο 4′ με πλασέ.

Οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα χαλάρωσαν στη συνέχεια, όμως δεν έχασαν την επαφή τους με τα δίχτυα: Στο 39′ ήταν ο Ντούνης που «εκτέλεσε» από κοντά τον Μελισσά για το 3-0, μετά από μπαλιά του Μπρέσεβιτς, ενώ το γκολ του Μπακομήτρου στο 64′, με το οποίο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν, δεν πτόησε τους «κιτρινόμαυρους», που πέτυχαν δύο ακόμα τέρματα, με προβολή του Μπρέσεβιτς στο 77′ και κεφαλιά του Λαμπρόπουλου στο 83′. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις ο Μάνταλος είχε και δοκάρι, σε εξαιρετικό σουτ που δοκίμασε έξω από την περιοχή.

Έτσι, η ΑΕΚ αναδείχθηκε πρωταθλήτρια χειμώνα στον νότιο όμιλο της Football League, φτάνοντας τους 28 βαθμούς σε δέκα αγώνες.

Πηγή: newsbeast.gr