Πέμπτη , 18 Απρίλιος 2024

Premier Leage: «Καθάρισε» η Λίβερπουλ με Νούνιες -Ματσάρα στο Λονδίνο με επτά γκολ

Με δύο γκολ του Ντάρβιν Νούνιες η Λίβερπουλ λύγισε την αντίσταση της Σαουθάμπτον και πήρε τη νίκη με 3-1 στο «Ανφιλντ», για την 16η αγωνιστική της Premier League.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, που δεν βρισκόταν στον πάγκο λόγω τιμωρίας, ήταν καλύτερη και θα μπορούσε να δώσει μεγαλύτερες διαστάσεις στο τελικό σκορ.

Στο μεταξύ η Τότεναμ, μετά από συναρπαστικό ματς και πρωταγωνιστή τον Μπεντακούρ, που πέτυχε δύο γκολ σε τρία λεπτά, λύγισε τη σθεναρή αντίσταση της Λιντς και πήρε τη σημαντική νίκη με 4-3.

Η αναγεννημένη Λέστερ πήρε σπουδαίο διπλό στο Λονδίνο με 2-0, ενώ η Μπόρνμουθ νίκησε εύκολα την Εβερτον με 3-0 και η Νότιγχαμ βαθιά βαθμολογική ανάσα μετά την κρίσιμη νίκη στην έδρα της με 1-0 επί της Κρίσταλ Πάλας.

Νωρίτερα, ο Ιβάν Τόνεϊ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής σήμερα στο «Ετιχαντ», οδηγώντας την Μπρέντφορντ στη μεγάλη νίκη-έκπληξη μέσα στην έδρα της Μάντσεστερ Σίτι με 2-1.

Η ομάδα του Τόμας Φρανκ προηγήθηκε με το γκολ του Ιβάν Τόνεϊ (16′) και η πρωταθλήτρια ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Μέισον Μάουντ, αλλά ο φορ της Μπρέντφορντ δεν είχε πει την τελευταία λέξη του και με πλασέ στις καθυστερήσεις «εκτέλεσε» τον Εντερσον και τους «πολίτες», οι οποίοι απομακρύνονται, πλέον, από την πρωτοπόρο Αρσεναλ.

Αυτή ήταν η δεύτερη φετινή ήττα για τη Σίτι και η πρώτη στην έδρα της από τον περασμένο Φεβρουάριο και την ήττα από την Τότεναμ.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής στην Premier League:

• Μάντσεστερ Σίτι-Μπρέντφορντ 1-2 (45’+ Μάουντ-16′, 90’+ Τόνεϊ)
  • Μπόρνμουθ-Έβερτον 3-0 (18′ Ταβερνιέ, 25′ Μουρ, 69′ Αντονι)
  • Λίβερπουλ-Σαουθάμπτον 3-1 (6′ Φιρμίνο, 21′, 42′ Νούνιεζ-9′ Ανταμς)
  • Νότιγχαμ Φόρεστ-Κρίσταλ Πάλας 1-0 (57′ Γκιμς-Γουάιτ)
  • Τότεναμ-Λιντς 4-3 (25′ Κέιν, 51′ Ντέιβις, 81′, 83′ Μπετανκούρ-10′ Σάμπερβιλ, 43′, 76′ Ροντρίγκο)
  • Γουέστ Χαμ-Λέστερ 0-2 (8′ Μάντισον, 78′ Μπαρνς)