Premier League: «Αυτοκτόνησε» η Τσέλσι υπό το βλέμμα του νέου ιδιοκτήτη, υποβιβάστηκε η Γουότφορντ [βίντεο]

Τη νίκη μέσα από τα χέρια τους έχασαν οι Λονδρέζοι, ενώ η Γουότφορντ «αποχαιρέτησε» την Premier League.

Υπό το βλέμμα του νέου ιδιοκτήτη της, Τοντ Μπέλι, ο οποίος αποθεώθηκε από τους οπαδούς των «μπλε» στο «Στάμφορντ Μπριτζ», η Τσέλσι «αυτοκτόνησε» απέναντι στην Γουλβς κι ενώ προηγήθηκε με 2-0, τελικά στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων δέχτηκε την ισοφάριση (2-2) και η αγωνία για την έξοδό της στο Champions League της επόμενης περιόδου παρατείνεται.

Το πρωί του Σαββάτου τα νέα για τη «νέα εποχή» που ξημέρωσε στο λονδρέζικο σύλλογο φαίνεται πως δεν έφεραν… γούρι και στ’ αποδυτήρια των «μπλε», με την ομάδα του Τόμας Τούχελ να παίρνει προβάδισμα νίκης χάρις στα δύο γκολ του Ρομέλου Λουκάκου μέσα σε τρία λεπτά, αλλά οι «λύκοι» δεν το έβαλαν κάτω, μείωσαν με τον Τρινκάο δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο και στο 90΄+7 έφτασαν στην ισοφάριση με τον Κόουντι.

Η Τσέλσι έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το πιο αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση της 3ης θέσης και περιμένει να μάθει τα αποτελέσματα της 4ης Άρσεναλ και της 5ης Τότεναμ, για να κάνει τους υπολογισμούς της.

Την ίδια ώρα στο Λονδίνο, η Κρίσταλ Πάλας με το γκολ του Ζαχά νίκησε 1-0 την Γουότφορντ και «υπέγραψε» τον υποβιβασμό της ομάδας του Ρόι Χότζσον στην Championship. Η Γουότφορντ ακολούθησε τη Νόριτς στην αμέσως μικρότερη κατηγορία και μένει να γίνει γνωστό το όνομα του τρίτου συλλόγου που θα βρεθεί μαζί τους.

Η Μπέρνλι έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της, καθώς ηττήθηκε στο «Τερφ Μουρ» από την «αδιάφορη» Άστον Βίλα με το «βαρύ» 1-3, ενώ σε ματς γοήτρου η Μπρέντφορντ επιβλήθηκε εντός έδρας με 3-0 της Σαουθάμπτον.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία έχουν ως εξής στην Premier League:

• Μπρέντφορντ-Σαουθάμπτον 3-0 (13΄ Γιάνσον, 14΄ Βίσα, 79΄ Άγερ)
  • Μπέρνλι-Άστον Βίλα 1-3 (90΄+2 Κορνέτ – 7΄ Ινγκς, 31΄ Μπουέντια, 52΄ Γουάτκινς)
  • Τσέλσι-Γουλβς 2-2 (56΄, 58΄ Λουκάκου – 79΄ Τρινκάο, 90΄+7 Κόουντι)
  • Κρίσταλ Πάλας-Γουότφορντ 1-0(31΄ Ζαχά)
  • Μπράιτον-Μάντσεστερ Γ. 19:30
  • Λίβερπουλ-Τότεναμ 21:45