Τετάρτη , 24 Απρίλιος 2024

Premier League: Ελπίδες «τετράδας» για Τότεναμ μετά το 2-2 κόντρα στη Γιουνάιτεντ στο Λονδίνο

Σε ένα φοβερό παιχνίδι για την Premier League, Τότεναμ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2, και πλέον η Νιούκαστλ βρίσκεται όλο και πιο κοντά στο Champions League μετά από 20 χρόνια.

Οι Κόκκινοι Διάβολοι, παρ’ ότι έχασαν μια μοναδική ευκαιρία για τη νίκη, έχουν τον πρώτο λόγο έναντι των Σπιρουνιών, τα οποία πήραν μια ανάσα μετά από δύσκολες μέρες, ενώ μαθηματικά παραμένουν και στο «κόλπο» της πρώτης τετράδας.

Ο Μάρκους Ράσφορντ κινήθηκε έξω από την περιοχή, σέρβιρε στον Σάντσο στα αριστερά και αυτός, μπαίνοντας μέσα στην περιοχή, αιφνιδίασε με διαγώνιο σουτ τον Φόρστερ, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο έβδομο λεπτό για το 0-1.

Ο Φερνάντες βρήκε με βαθιά μπαλιά τον Ράσφορντ, αυτός έμεινε μόνος του προ του Έρικ Ντάιερ και, αφού τον ξεπέρασε εύκολα, μπήκε στην περιοχή και «εκτέλεσε» τον Φόρστερ για το 0-2 (44’), με το 16o του γκολ στο πρωτάθλημα.

Η Τότεναμ έκανε μεγάλη ανατροπή

Η Τότεναμ βγήκε πιο δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς πάντως να απειλήσει με αξιώσεις την εστία των φιλοξενούμενων, μέχρι το 56ο λεπτό, όταν και κατάφερε να μειώσει.

Γέμισμα του Πέρισιτς στην περιοχή, το κοντινό σουτ του Κέιν μπλοκάρει από την άμυνα, αλλά ο Πέδρο Πόρο από το ύψος της μεγάλης περιοχής πήρε το ριμπάουντ και με ωραίο σουτ νίκησε τον Ντε Χέα.

Ο πολύ ανεβασμένος Κέιν πήρε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, γύρισε εξαιρετικά στο δεύτερο δοκάρι στον Σον και ο Κορεάτης από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Ντε Χέα για το τελικό 2-2 (79’).

Τότεναμ (Ράιαν Μέισον): Φόρστερ – Ρομέρο, Ντάιερ, Λανγκλέ – Πόρο (77’ Ντανζούμα), Σκιπ, Χόιμπιεργκ, Πέρισιτς (77’ Ντέιβις)– Ριτσάρλισον (61’ Κουλουσέφσκι), Κέιν, Σον (87’ Τανγκάνγκα).

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ντε Χέα – Γουάν Μπισάκα (71’ Μαλάσια), Λίντελοφ, Σο, Νταλότ – Κασεμίρο, Έρικσεν (61’ Φρεντ), Φερνάντες – Άντονι (71’ Βέγκχορστ), Ράσφορντ, Σάντσο (62’ Μαρσιάλ).

Τρίποντο «χρυσάφι» για την Μπόρνμουθ - Νιούκαστλ για Champions League

Σπουδαία νίκη παραπονής για την Μπόρνμουθ που νίκησε 0-1 στην έδρα της Σαουθάμπτον και ξέφυγε στο +7 από την 18η θέση και τη Λέστερ (29-36).

Η Νιούκαστλ με… φόρα από την εξάρα κόντρα στην Τότεναμ πήρε δεύτερο διαδοχικό τρίποντο, καθώς υπέταξε την Έβερτον στο «Γκούντισον Παρκ» με 1-4.

Premier League: Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής

Γουλβς-Κρίσταλ Πάλας 2-0

Άστον Βίλα-Φούλαμ 1-0

Λιντς-Λέστερ 1-1

Νότιγχαμ Φόρεστ-Μπράιτον 3-1

Τσέλσι-Μπρέντφορντ 0-2

Γουέστ Χαμ-Λίβερπουλ 1-2

Μάντσεστερ Σίτι-Άρσεναλ 4-1