Δευτέρα , 29 Απρίλιος 2024

Premier League: Χορταστικό ματς με 8 γκολ στο Νιούκαστλ -«Φωτιά» η Άστον Βίλα, 5-0 τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ

Συναρπαστικό ματς διεξήχθη στο Νιούκαστλ, όπου η τοπική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 4-4 με τη Λούτον σε αναμέτρηση για την 23η αγωνιστική της Premier League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές με τέρματα του Λόνγκσταφ (7′, 23′) αλλά οι νεοφώτιστοι κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 4-2 στο 62′.

Ωστόσο, η Νιούκαστλ κατάφερε να σώσει την παρτίδα με τέρματα του Τρίπιερ (67′) και του Μπαρνς στο 73′.

Από εκεί και πέρα ισόπαλη αναδείχθηκε η αναμέτρηση της Μπέρνλι με τη Φούλαμ (2-2), ενώ η Μπράιτον επικράτησε άνετα της Κρίσταλ Πάλας με 4-1.

«Φωτιά» η Άστον Βίλα, 5-0 τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ

Σαν «σίφουνας» πέρασε η Άστον Βίλα από το «Μπράμαλ Λέιν» όπου διέλυσε 5-0 την ουραγό Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι σκόραρε τέσσερις φορές μέσα σε λιγότερο από 20 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο (12′ – 30′) και ανέβηκε προσωρινά στη 2η θέση της κατάταξης, μαζί με την Άρσεναλ και τη Μάντσεστερ Σίτι. Είχε πέντε διαφορετικούς σκόρερ, ενδεικτικό της εντυπωσιακής επιθετικής πολυφωνίας της.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της Premier League:

• Έβερτον-Τότεναμ 2-2(30΄ Χάρισον, 90΄+4 Μπράνθγουεϊτ – 4΄, 41΄ Ριτσάρλισον)
  • Μπράιτον-Κρίσταλ Πάλας 4-1(3΄ Ντανκ, 33΄ Χίνσελγουντ, 34΄ Μπουονανότε, 85΄ Ζοάο Πέδρο – 71΄ Ματέτα)
  • Μπέρνλι-Φούλαμ 2-2(71΄, +90΄ Φοφανά – 17΄ Παλίνια, 21΄ Ροντρίγκο Μουνίς)
  • Νιούκαστλ-Λούτον 4-4(7΄, 23΄ Λόνγκσταφ, 67΄ Τρίπερ, 73΄ Μπαρνς – 21΄ Όσο, 40΄ Μπάρκλεϊ, 59΄ πεν. Μόρις, 62΄ Αντεμπάγιο)
  • Σέφιλντ Γιουν.-Άστον Βίλα 0-5(12΄ ΜακΓκιν, 16΄ Γουάτκινς, 20΄ Μπέιλι, 30΄ Τίλεμανς, 47΄ Μορένο)