Τετάρτη , 24 Απρίλιος 2024
Τους χόρεψε στη βροχή ο Αστέρας

Οι Αρκάδες επικράτησαν με 2-0 του Πανιωνίου

Οι Αρκάδες επέστρεψαν στις επιτυχίες και στις νίκες, καθώς σε έναν άθλιο αγωνιστικό χώρο λόγω βροχής επικράτησαν 2-0 του Πανιωνίου. Με το τρίποντο αυτό παρέμεινε τέταρτος ο Αστέρας Τρίπολης, στο -5 από τον Παναθηναϊκό, ενώ η ομάδα της Πλατείας έμπλεξε με την παραμονή, αφού είναι στο -5…

Οι γηπεδούχοι μπήκαν φορτσάτοι στον αγωνιστικό χώρο και ήταν τυχεροί, αφού ευτύχησαν να βρουν δίχτυα στην πρώτη τους ευκαιρία. Στο 3ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Σανκαρέ πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με δυνατή κεφαλιά έγραψε το 1-0. Παρά το γρήγορο γκολ ο Αστέρας συνέχισε να πιέζει στα επόμενα λεπτά και στο 7′ έχασε νέα καλή ευκαιρία με τον Γκοϊάν. Όσο κυλούσε η ώρα όμως, η βροχή δυνάμωνε και τα πράγματα γινόταν πιο δύσκολα για τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

Ο Πανιώνιος στο 25΄απείλησε με κοντινό σουτ του Ρισβάνη, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο στο 54′ έχασε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση, όταν στο 54′ έγιναν τουλάχιστον τέσσερα σουτ προς την εστία του Αστέρα εντός περιοχής, όμως η μπάλα κολλούσε στα νερά και στις λάσπες. Δύο λεπτά αργότερα ωστόσο, ο Μπαράλες έφυγε πολύ ωραία στην κόντρα, τσίμπησε την μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα και την έστειλε στα δίχτυα για το 2-0. Κάπου εκεί τελείωσε και το ματς, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν δυνάμεις να κυνηγήσουν κάτι καλύτερο, ενώ ο Αστέρας «κάθισε» πάνω στο υπέρ του σκορ…

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Κοσίτσκι, Λούι, Τσοκάνης, Γκοϊάν, Σανκαρέ, Κουρμπέλης, Μουνάφο, Γιαννιώτας (80’ Αλόκο), Μπαράλες, Ρόλε (68’ Τορμένα), Μάσα (46’ Πάρα)

Στον πάγκο των Αρκάδων: Μπαντής, Κιτόκο, Μπαντιμπανγκά, Μουκάμ

Πανιώνιος (Ουζουνίδης): Γιαννακόπουλος, Αργυρόπουλος, Κόρμπος, Ρισβάνης, Παντίδος, Πάνος, Κολοβός (59’ Καθάριος), Μητρόπουλος, Γιάννου, Μπουμάλ (52’ Μασούρας), Φούντας

Στον πάγκο των Νεοσμυρνιωτών: Παπαδόπουλος, Γκέζος, Οικονόμου, Βλάχος, Σιώπης

Πηγή: sportdog.gr