Με… τρία στο +3 η Γιουβέντους

Προβάδισμα τριών βαθμών απολαμβάνει στην Serie A μετά τη νίκη επί της Νάπολι

Μεγάλη κερδισμένη της 18ης αγωνιστικής της Serie A ήταν η Γιουβέντους. Η πρωταθλήτρια Ιταλίας, έκανε επιβλητική εμφάνιση στην έδρα της Νάπολι την οποία νίκησε 3-1 και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την απώλεια βαθμών της Ρόμα στο ντέρμπι με τη Λάτσιο (2-2). Η «Γηραιά Κυρία» έχει πλέον 43 βαθμούς έναντι 40 των «τζιαλορόσι», μία αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου, κάτι που σημαίνει πως είναι παράλληλα πρωταθλήτρια χειμώνα, ο,τι και αν συμβεί στην 19η αγωνιστική.

Οι παίκτες του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο του «Σαν Πάολο» και η υπεροχή τους καρποφόρησε στο 29ο λεπτό έπειτα από εκπληκτικό γκολ του Πογκμπά. Η Νάπολι στη συνέχεια ισορρόπησε, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 64΄ με τον Μπρίτος, αλλά μέχρι εκεί.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Κάσερες έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους, ενώ λίγα λεπτά αργότερα, σωστά ακυρώθηκε γκολ των «παρτενοπέϊ» για το 2-2, καθώς υπήρχε καθαρό επιθετικό φάουλ πάνω στον Μπουφόν, που αρχικά είχε αποκρούσει τη μπάλα. Το… κερασάκι στην τούρτα της νίκης για την Γιουβέντους μπήκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ του Βιδάλ, που διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Αναλυτικά η 18η αγωνιστική:

Σάββατο 10/1

Σασουόλο-Ουντινέζε 1-1 (15΄ Τζάτζα – 26΄ Τερό)
Τορίνο-Μίλαν 1-1 (81΄ Γκλίκ – 3΄ Μενέζ (πεν.)

Κυριακή 11/1

Ίντερ-Τζένοα 3-1 (12′ Παλάσιο, 39′ Ικάρντι, 88′ Βίντιτς-85′ Ίτσο)
Αταλάντα-Κιέβο 1-0 (72’ Ζαπακόστα)
Κάλιαρι-Τσεζένα 2-1 (11’ Πέδρο, 27’ Ντονσά – 89’ Μπριέντσα)
Φιορεντίνα-Παλέρμο 4-3 (20’ Πασκουάλ, 52’ Μπασαντα, 64’ Κουαδράδο, 74’ Χοακιν – 59’, 61’ Κεζόν, 81’ Μπελότι)
Ρόμα-Λάτσιο 2-2 (48’, 64’ Τότι – 25’ Μάουρι, 29’ Άντερσον)
Σαμπντόρια-Έμπολι 1-0 (49’ Έντερ)
Βερόνα-Πάρμα 3-1 (39’ Σάλα, 72’ Τόνι, 90’+1’ πεν. Βαλότι – 64’ Λόντι)
Νάπολι-Γιουβέντους 1-3 (64΄ Μπρίτος- 29΄ Πογκμπά, 69΄ Κάσερες, 94΄Βιδάλ)