Δευτέρα , 29 Απρίλιος 2024

Wimbledon: Ο Τσιτσιπάς πέταξε «χρυσή» ευκαιρία, ήττα με 3-2 από τον Γιούμπανκς στην φάση των «16»

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέταξε μία μεγάλη ευκαιρία να κάνει την σημαντικότερη πορεία του στο Wimbledon.

Αν και προηγήθηκε με 2-1 σετ, ηττήθηκε από τον Αμερικανό Κρίστοφερ Γιούμπανκς με 3-2 σετ (6-3, 6-7, 6-3, 4-6, 4-6) και αποχαιρέτησε την διοργάνωση στην φάση των «16».

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Ο Τσιτσιπάς ήταν καλύτερος σε όλο το ματς, έκανε ελάχιστα λάθη σε σχέση με τον αντίπαλό του στα πρώτα… 3,5 σετ, αλλά στην πρώτη ευκαιρία που είχε για break ο Γιούμπανκς, την εκμεταλλεύτηκε με λίγη δόση τύχης κι εκεί άλλαξε το μομέντουμ του αγώνα.

Οδήγησε το ματς σε πέμπτο σετ όπου με το «καλημέρα» έκανε δεύτερο break στον Ελληνα τενίστα, και παρά το ότι ο Τσιτσιπάς το πήρε πίσω στο 3-3, ο Αμερικανός έσπασε ξανά το σερβίς του και στη συνέχεια έφτασε στη νίκη.

Ο Γιούμπανκς, Νο43 στον κόσμο, θα παίξει στα προημιτελικά με τον Ντανίλ Μεντβέντεφ, ενώ ο Στέφανος αποχωρεί από την διοργάνωση με ανοιχτό το ενδεχόμενο να βρεθεί από το Νο5 ακόμη και στο Νο7 ή το Νο8.