Σάββατο , 27 Απρίλιος 2024
Ξεκίνημα με 5αρα για την ΑΕΚ!

Μπορεί ο αντίπαλος να μην προσφέρεται για σπουδαία συμπεράσματα, ωστόσο η νέα ΑΕΚ έδειξε πολύ καλά στοιχεία επικρατώντας με 5-0 της ΑΕ Διμηνίου, στο πρώτο της φιλικό παιχνίδι.

Με πρέσινγκ ψηλά από το 1΄ μέχρι το 90΄ η “Ένωση” ήταν καταιγιστική στην επίθεση, ενώ δεν απειλήθηκε καθόλου στην άμυνα.

Το σκορ άνοιξε ο Σβάρνας με κεφαλιά στο 20ο λεπτό, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Μπρέσεβιτς έκανε το 2-0. Στο 29΄ ο Μπαρμπόσα συνδύασε την πολύ καλή εμφάνιση με γκολ κάνοντας το 3-0 για την ΑΕΚ, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δέλλας άλλαξε όλη την ενδεκάδα και οι “κιτρινόμαυροι” χρειάστηκαν λίγο χρόνο για να βρουν τα πατήματα τους. Στο 73΄ο Ντακόλ πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ για το 4-0, ενώ στο 83΄ με εξίσου εντυπωσιακό τρόπο ο Αραβίδης διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας):

Α’ Ημίχρονο: Βούρας, Γεωργέας, Πεταυράκης, Κολοβέτσιος, Σβάρνας, Κορδέρο, Ανάκογλου, Μάνταλος, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα, Μπρέσεβιτς (32’ Τσεβάς)

Β’ Ημίχρονο: Π. Ντούνης, Μπακάκης, Γροντής, Λαμπρόπουλος, Σαρρής, Ρόβας, Φαγιέ, Ζόριτς, Ντούνης, Αραβίδης, Ντακόλ.

Πηγή: newsit.gr