Δευτέρα , 9 Δεκέμβριος 2019
Δημοτικές Εκλογές 2019: Οι μεγάλες μάχες του δεύτερου γύρου

Δημοτικές Εκλογές 2019: Οι μεγάλες μάχες του δεύτερου γύρου

Ο χρόνος μετρά πλέον αντίστροφα για τη δεύτερη Κυριακή των δημοτικών και περιφερειακών εκλογών, όπου θα αναδειχθούν οι δήμαρχοι και οι περιφερειάρχες της χώρας που δεν κατάφεραν να εκλεγούν από τον πρώτο γύρο.

Η εκλογική μάχη συνεχίζεται και αυτή την Κυριακή σε εκατοντάδες δήμους, μεταξύ των οποίων οι Αθηναίων, Θεσσαλονίκης, Πατρέων, Πειραιώς, Ηρακλείου Κρήτης, Λαρισαίων και πολλών δήμων του λεκανοπέδιου Αττικής.

Ακολουθεί η λίστα με τους δήμους όπου οι πολίτες θα κληθούν και πάλι στις κάλπες:

Περιφέρει Αττικής

Κεντρικός Τομέας Αθηνών:

Αθηναίων: Κώστας Μπακογιάννης (42,66%) – Νάσος Ηλιόπουλος (16,97%)

Βύρωνος: Χρήστος Γώγος (23,46%) – Γρηγόρης Κατωπόδης (22,01%)

Δάφνης – Υμηττού: Αναστάσιος Μπινίσκος (29,55%) – Γιώργος Δαουλάρης (15,43%)

Ζωγράφου: Σταματία Καφατσάκη Βλάχου (25,38%) – Βασίλης Θώδας (21,98%)

Ηλιουπόλεως: Βασίλης Βαλασόπουλος (30,76%) – Γιώργος Χατζηδάκης (15,92%)

Καισαριανής: Ηλίας Σταμέλος (29,87%) – Χρήστος Βοσκόπουλος (28,61%)

Νέας Φιλαδέλφειας – Νέας Χαλκηδόνας: Γιάννης Βούρος (29,47%) – ‘Αρης Βασιλόπουλος (22,97%)

Βόρειος Τομέας Αθηνών:

Αγίας Παρασκευής: Βασίλης Ζορμπάς (27,04%) – Ιωάννης Σταθόπουλος (26,42%)

Αμαρουσίου: Θεόδωρος Αμπατζόγλου (33,89%) – Γιώργος Καραμέρος (24,32%)

Βριλησσίων: Ξένιος Μανιατογιάννης (29,27%) – Αργύρης Ντινόπουλος (27,16%)

Ηρακλείου: Νίκος Μπάμπαλος (44,68%) – Γεώργιος – Εμμανουήλ Παπαδημητρίου (16,73%)

Κηφισιάς: Νίκος Χιωτάκης (29,22%) – Γιπώργος Θωμάκος (23,13%)

Λυκόβρυσης – Πεύκης: Τάσος Μαυρίδης (42,15%) – Μάριος Γεώργιος Ψυχάλης (19,41%)

Μεταμορφώσεως: Ευστράτιος Σαραούδας (38,26%) – Μιλτιάδης Καρπέτας (28,78%)

Νέας Ιωνίας: Παναγιώτης Μανούρης (35,65%) – Δέσποινα Θωμαΐδου (21,30%)

Πεντέλης: Δημήτρης Στεργίου – Καψάλης (31,39%) – Δήμητρα Κεχαγιά (28,48%)

Φιλοθέης – Ψυχικού: Δημήτρης Γαλάνης (42,85%) – Παντελής Ξυριδάκης (40,33%)

Χαλανδρίου: Σίμος Ρούσσος (32,20%) – Γιώργος Κουράσης (21,22%)

Δυτικός Τομέας Αθηνών:

Αγίας Βαρβάρας: Λάμπρος Μίχος (41,62%) – Γιώργος Καπλάνης (21,29%)

Αγίων Αναργύρων – Καματερού: Νίκος Σαράντης (30,37%) – Γιώργος – Σταύρος Τσίρμπας (21,63%)

Αιγάλεω: Δημήτρης Μπίρμπας (25,98%) – Ιωάννης Γκίκας (25,95%)

Ιλίου: Νίκος Ζενέτος (49,49%) – Αντώνης Κακούρης (19,11%)

Πετρουπόλεως: Βαγγέλης Σίμος (23,68%) – Στέφανος – Γαβριήλ Βλάχος (17,32%)

Χαϊδαρίου: Βαγγέλης Ντηνιακός (41,06%) – Μιχάλης Σελέκος (25,43%)

Νότιος Τομέας Αθηνών:

Αγίου Δημητρίου: Μαρία Ανδρούτσου (41,74%) – Χρήστος Πρεκετές (27,43%)

Καλλιθέας: Δημήτρης Κάρναβος (42,80%) – Κώστας Ασκούνης (29,23%)

Νέας Σμύρνης: Σταύρος Τζουλάκης (37,04%) – Γιώργος Κουτελάκης (24,96%)

Παλαιού Φαλήρου: Ιωάννης Φωστηρόπουλος (44,60%) – Ανδρέας Δούμας (11,77%)

Πειραιώς:

Κερατσινίου – Δραπετσώνας: Χρήστος Βρεττάκος (45,72%) – Παναγιώτης Διαλινάκης (17,73%)

Κορυδαλλού: Σταύρος Κασιμάτης (37,34%) – Νίκος Χουρσαλάς (21,30%)

Πειραιώς: Γιάννης Μώραλης (45,34%) – Νίκος Βλαχάκος (27,13%)

Περάματος: Γιάννης Λαγουδάκος (30,51%) – Γιάννης Λαγουδάκης (26%)

Ανατολικής Αττικής:

Αχαρνών: Σπύρος Βρεττός (22,10%) – Χάρης Δαμάσκος (20,12%)

Διονύσου: Ιωάννης Καλαφατέλης (39,74%) – Διονύσιος Ζαμάνης (29,93%)

Λαυρεωτικής: Δημήτρης Λουκάς (35,20%) – Κωνσταντίνος Λεβαντής (23,39%)

Μαραθώνος: Στέργιος Τσίρκας (39,39%) – Σπύρος Λιβαθινός (28,37%)

Μαρκοπούλου Μεσογαίας: Κωνσταντίνος Αλαγιάννης (34,32%) – Μαρίκα Μαντάλα (22,76%)

Παιανίας: Ισίδωρος Μάδης (28,47%) – Σπύρος Στάμου (22,45%)

Παλλήνης: Αθανάσιος Ζούτσος (47,64%) – Παναγιώτης Μερτύρης (23,66%)

Ραφήνας – Πικερμίου: Ευάγγελος Μπουρνούς (43,80%) – Δαμιανός Φαφούτης (16,77%)

Σαρωνικού: Πέτρος Φιλίππου (45,08%) – Γιώργος Σωφρόνης (39,47%)

Σπάτων – Αρτέμιδος: Δημήτρης Μάρκου (43,07%) – ‘Αννα Ραφτοπούλου (41,61%)

Ωρωπού: Θωμάς Ρούσσης (42,17%) – Γιώργος Γιασημάκης (41,97%)

Δυτικής Αττικής:

Ασπροπύργου: Νίκος Μελετίου (47,76%) – Ιωάννης Ηλίας (23,06%)

Μάνδρας – Ειδυλλίας: Τάκης Στάθης (36,90%) – Ιωάννα Κριεκούκη (27,23%)

Μεγαρέων: Γρηγόρης Σταμούλης (33,06%) – Ιωάννης Μαρινάκης (21,39%)

Νήσων:

Αγκιστρίου: Ιωάννης Αθανασίου (49,51%) – Δημήτρης Αναστασίου (34,84%)

Αίγινας: Δημήτριος Μούρτζης (27,94%) – Ιωάννης Ζορμπάς (26,35%)

Κυθήρων: Ευστράτιος Χαρχαλάκης (48,80%) – Δημήτρης Παναγόπουλος (34,67%)

Σαλαμίνας: Γιώργος Παναγόπουλος (30,12%) – Ιωάννης Τσαβαρής (23,92%)

Τροιζηνίας – Μεθάνων: Σπύρος Πολλάλης (36,60%) – Κωνσταντίνος Καραγιάννης (35,46%)

Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας

Ημαθία:

Αλεξανδρείας: Κωνσταντίνος Ναλμπάντης (28,27%) – Παναγιώτης Γκυρίνης (27%)

Βέροιας: Κωνσταντίνος Βοργιαζίδης (36,87%) – Γιούλα Μπατσαρά (18,52%)

Ηρωικής Πόλης Νάουσας: Νικόλαος Κουτσογιάννης (34,60%) – Νικόλαος Καρανικόλας (34,43%)

Θεσσαλονίκη:

Δέλτα: Μίμης Φωτόπουλος (25,87%) – Ιωάννης Ιωαννίδης (22,89%)

Θερμαϊκού: Ιωάννης Μαυρομάτης (32,93%) – Γιώργος Τσαμασλής (29,51%)

Θεσσαλονίκης: (ενσωμάτωση 100%) Νίκος Ταχιάος (22,40%) – Κωνσταντίνος Ζέρβας (14,93%) (Γιώργος Ορφανός -14,52%- σημειώνεται πως ζήτησε επανακαταμέτρηση ψήφων)

Καλαμαριάς: Θεοδόσης Μπακογλίδης (35,32%) – Γιάννης Δαρδαμανέλης (23,61%)

Κορδελιού – Ευόσμου: Κλεάνθης Μανδαλιανός (33,76%) – Ιωάννης Καμαρινός (30,96%)

Λαγκαδά: Ιωάννης Ταχματζίδης (33,59%) – Νίκη Ανδρεάδου (20,97%)

Παύλου Μελά: Δημήτρης Δεμουρτζίδης (36,74%) – Γεώργιος Λίλτσης (27,67%)

Ωραιοκάστρου: Παντελής Τσακίρης (24,39%) – Αστέριος Γαβότσης (18,71%)

Κιλκίς:

Κιλκίς: Κυριακίδης Δημήτριος (31,49%) – Παύλος Τονικίδης (30,06%)

Πέλλα:

Αλμωπίας: Αθανάσιος Χατζηδημητρίου (27,78%) – Χρήστος Μπάτσης (26,87%)

Έδεσσας: Τάκης Γιάννου (38,42%) – Ιωάννης Τσεπκεντζής (32,21%)

Πέλλας: Γρηγόρης Στάμκος (39,58%) – Ευστάθιος Καστερίδης (23,55%)

Πιερία:

Δίου – Ολύμπου: Ευάγγελος Γερολιόλιος (38,10%) – Κωνσταντίνος Δημόπουλος (21,26%)

Κατερίνης: Σάββας Χιονίδης (30,56%) – Κώστας Κουκοδήμος (27,42%)

Πύδνας – Κολινδρού: Ευάγγελος Λαγδάρης (36,85%) – Αναστάσιος Μανώλας (29,25%)

Σέρρες:

Αμφίπολης: Στέργιος Φραστανλής (38,35%) – Κωνσταντίνος Μελίτος (26,60%)

Βισαλτίας: Αθανάσιος Μασλαρινός (32,24%) – Ευανθία Πλιάκου (26,65%)

Εμμανουήλ Παππά: Δημήτριος Νότας (37,47%) – Ευάγγελος Δεδούσης (34,29%)

Σερρών: Αλέξανδρος Χρυσάφης (43,88%) – Στέφανος Φωτιάδης (34,33%)

Σιντικής: Φώτης Δομουχτσίδης (48,64%) – Ζήσης Λούγγος (20,42%)

Χαλκιδική:

Κασσάνδρας: Αναστασία Χαλκιά-Δημητροπούλου (35, 58%) – Κωνσταντίνος Παπαγιάννης (33,57%)

Νέας Προποντίδας: Εμμανουήλ Καρράς (49,78%) – Δημήτρης Τσούφης (43,84%)

Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας – Θράκης

Έβρος:

Αλεξανδρούπολης: Ευάγγελος Λαμπάκης (37,59%) – Ιωάννης Ζαμπούκης (23,87%)

Διδυμοτείχου: Χρήστος Τοκαμάνης (38,17%) – Ρωμύλος Χατζηγιάννογλου (27,31%)

Σαμοθράκης: Αθανάσιος Βίτσας (41,19%) – Νικόλαος Γαλατούμος (34,99%)

Σουφλίου: Ευάγγελος Πουλιλιός (47,60%) – Παναγιώτης Καλακίκος (38,01%)

Δράμα:

Δοξάτου: Δημήτρης Δαλακάκης (28,35%) – Θέμης Ζεκερίδης (24,73%)

Δράμας: Χριστόδουλος Μαμσάκος (33,07%) – Κυριάκος Χαρακίδης (25,37%)

Κάτω Νευροκοπίου: Ελευθέριος Ταμπουρίδης (38,77%) – Γιάννης Κυριακίδης (35,51%)

Παρανεστίου: Αναστάσιος Καγιάογλου (42,75%) – Αλεξάνδρα – Μαρίνα Σωτηριάδου (39,88%)

Θάσος

Θάσου: Ελευθέριος Κυριακίδης (48,22%) – Κωνσταντίνος Χατζηεμμανουήλ (33,88%)

Καβάλα:

Καβάλας: Δήμητρα Τσανάκα (28,78%) – Θεόδωρος Μουριάδης (21,65%)

Ξάνθη:

Αβδήρων: Γιώργος Τσιτιρίδης (39,05%) – Αθανάσιος Κριτσίνης (29,65%)

Μύκης: Τζεμήλ Καπζά (31,75%) – Ριτβάν Ντελή Χουσεΐν (27,15%)

Ξάνθης: Χαράλαμπος Δημαρχόπουλος (24,35%) – Εμμανουήλ Τσέπελης (24,21%)

Τοπείρου: Θωμάς Μίχογλου (46,82%) – ‘Αγγελος Κηλικιώτης (28,68%)

Ροδόπη:

Αρριανών: Ριτβάν Αμέτ (47,92%) – Ερδέμ Χουσεΐν (40,96%)

Κομοτηνής: Ιωάννης Γκαράνης (44,31%) – Αντώνης Γραβάνης (31,96%)

Μαρωνείας – Σαπών: Κωνσταντίνος Χαριτόπουλος (41,69%) – Ιωάννης Σταυρίδης (27,98%)

Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου

Ικαρία:

Ικαρίας: Νικόλαος Καλαμπόγιας (42,65%) – Νικόλαος Λαρδάς (33,97%)

Λέσβος:

Δυτικής Λέσβου: Ταξιάρχης Βέρρος (36,71%) – Νικόλαος Χήρας (27,65%)

Μυτιλήνης: Ευστράτιος Κύτελης (47,99%) – Μιχαήλ Μαμάκος (13,93%)

Λήμνος:

Λήμνου: Δημήτριος Μαρινάκης (39,36%) – Ελεονώρα Γεώργα (22,97%)

Σάμος:

Ανατολικής Σάμου: Νικόλαος Κατρακάζος (32,48%) – Γιώργος Στάντζας (23,86%)

Χίος:

Χίου: Σταμάτης Κάρμαντζης (28,15%) – Κωνσταντίνος Τριαντάφυλλος (24,16%)

Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας

Αιτωλοακαρνανία:

Αγρινίου: Γιώργος Παπαναστασίου (42,44%) – Χριστίνα Σταρακά (28,31%)

Ακτίου – Βόνιτσας: Γεώργιος Θεόδωρος Αποστολάκης (44,07%) – Αθανάσιος Κασόλας (34,04%)

Αμφιλοχίας: Απόστολος Κοιμήσης (34,04%) – Γεώργιος Κατσούλας (27,47%)

Ιεράς Πόλης Μεσολογγίου: Νικόλαος Καραπάνος (43,40%) – Κωνσταντίνος Λύρος (42,31%)

Ναυπακτίας: Βασίλης Γκίζας (23,48%) – Παναγιώτης Λουκόπουλος (21,86%)

Ξηρομέρου: Ιωάννης Τριανταφυλλάκης (46,99%) – Ερωτόκριτος Γαλούνης (27,24%)

Αχαΐα:

Αιγιαλείας: Χρήστος Γούτος (33,46%) – Δημήτρης Καλογερόπουλος (29,39%)

Δυτικής Αχαΐας: Σπύρος Μυλωνάς (45,03%) – Χρήστος Νικολάου (40,57%)

Καλαβρύτων: Αθανάσιος Παπαδόπουλος (47,71%) – Γιώργος Λαζουράς (38,95%)

Πατρέων: Κώστας Πελετίδης (40,60%) – Γρηγόρης Αλεξόπουλος (16,01%)

Ηλεία:

Ανδραβίδας – Κυλλήνης: Ιωάννης Λέντζας (40,73%) – Διονύσης Μάλιαρης (25,02%)

Αρχαίας Ολυμπίας: Γιώργος Γεωργιόπουλος (41,95%) – Ευθύμιος Κοτζάς (29,37%)

Ηλίδας: Ιωάννης Λυμπέρης (49,79%) – Χρήστος Χριστοδουλόπουλος (40,03%)

Πηνειού: Διονύσης Γεωργόπουλος (36,46%) – Ανδρέας Μαρίνος (33,35%)

Πύργου: Παναγιώτης Αντωνακόπουλος (27,69%) – Κωνσταντίνος Νικολούτσος (17,13%)

Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας

Γρεβενά:

Γρεβενών: Γιώργος Δασταμάνης (30,52%) – Δημοσθένης Κουπτσίδης (29,31%)

Δεσκάτης: Δημήτρης Κορδίλλας (38,72%) – Δημήτρης Καραστέργιος (30,19%)

Καστοριά:

Καστοριάς: Ιωάννης Κορεντσίδης (46,96%) – Αικατερίνη Σπύρου (23,97%)

Κοζάνη:

Βοΐου: Χρήστος Ζευκλής (30,82%) – Δημήτρης Κοσμίδης (26,71%)

Εορδαίας: Παναγιώτης Πλακεντάς (38,27%) – Αθηνά Τερζοπούλου – Τζινιέρη (28,55%)

Κοζάνης: Λάζαρος Μαλούτας (27,88%) – Ελευθέριος Ιωαννίδης (22,29%)

Σερβίων: Χρήστος Ελευθερίου (34,01%) – Βασίλης Κωνσταντόπουλος (33,33%)

Φλώρινα:

Αμυνταίου: Κωνσταντίνος Θεοδωρίδης (37,24%) – ‘Ανθιμος Μπιτάκης (32,48%)

Πρεσπών: Βασίλης Τσέπας (45,25%) – Παναγιώτης Πασχαλίδης (40,99%)

Φλώρινα: Βασίλης Γιαννάκης (33,81%) – Ευστάθιος Κωνσταντινίδης (29,96%)

Περιφέρεια Ηπείρου

Άρτα:

Αρταίων: Χρήστος Τσιρογιάννης (36,90%) – Τζένη Ταπραντζή – Κοίλια (19,74%)

Κεντρικών Τζουμέρκων: Μαρίνος Γαρνέλης (35,97%) – Χρήστος Χασιάκος (32,82%)

Νικολάου Σκουφά: Ροζίνα Βαβέτση (44,39%) – Κωνσταντίνος Παπασιώζος (31,31%)

Θεσπρωτία:

Σουλίου: Νίκος Κάτσιος (29,70%) – Ιωάννης Καραγιάννης (26,16%)

Ιωάννινα:

Δωδώνης: Χρήστος Ντακαλέτσης (49,69%) – Κωνσταντίνος Κατσανάκης (45,11%)

Ζαγορίου: Γιώργος Σουκουβέλος (38,60%) – Βασίλης Σπύρου (31,56%)

Ζίτσας: Μιχαήλ Πλιάκος (48,93%) – Βασίλης Γαρδίκος (39,42%)

Ιωαννιτών: Θωμάς Μπέγκας (30,62%) – Μωυσής Ελισάφ (23,82%)

Κόνιτσας: Ανδρέας Παπασπύρου (37,02%) – Νίκος Εξάρχου (33,21%)

Μετσόβου: Κωνσταντίνος Τζαφέας (35,24%) – Σπύρος Βασιλείου (23,37%)

Πρέβεζα:

Ζηρού: Νίκος Καλαντζής (48,84%) – Δημήτρης Γιολδάσης (46,41%)

Πάργας: Νίκος Ζαχαρίας (41,23%) – Αντώνης Νάστας (28,49%)

Πρέβεζας: Νίκος Γεωργάκος (22,92%) – Χρήστος Μπαΐλης (21,77%)

Περιφέρεια Θεσσαλίας

Καρδίτσα:

Καρδίτσας: Βασίλης Τσιάκος (40,72%) – Φώτης Αλεξάκος (27,51%)

Λίμνης Πλαστήρα: Παναγιώτης Νάνος (47,80%) – Δημήτρης Τσιαντής (47,12%)

Μουζακίου: Φάνης Στάθης (39,54%) – Παρασκευή Ντούρβα (33,63%)

Παλαμά: Γιώργος Σακελλαρίου (46,64%) – Αχιλλέας Καραλής (46,35%)

Σοφάδων: Θάνος Σκάρλος (48,15%) – Μπάμπης Παπαδόπουλος (48,14%)

Λάρισα:

Αγιάς: Αντώνης Γκουντάρας (45,45%) – Ιωάννης Αγγελάκας (38,78%)

Ελασσόνας: Νίκος Ευαγγέλου (41,98%) – Νίκος Γάτσας (35,09%)

Λαρισαίων: Απόστολος Καλογιάννης (42,52%) – Ρένα Καραλαριώτου (39,85%)

Τυρνάβου: Ιωάννης Κόκουρας (23,56%) – Αστέριος Ροντούλης (21,62%)

Φαρσάλων: Μάκης Εσκίογλου (43,32%) – ‘Αρης Καραχάλιος (21,94%)

Μαγνησία

Αλμυρού: Δημήτρης Εσερίδης (38,14%) – Ευάγγελος Χατζηκυριάκος (36,22%)

Ζαγοράς – Μουρεσίου: Παναγιώτης Κουτσάφτης (47,33%) – Μαρία Σαμαρά (41,40%)

Νοτίου Πηλίου: Μιχάλης Μιτζικός (46,82%) – Μιλτιάδης Παπαδημητρίου (31,78%)

Σποράδες:

Αλοννήσου: Πέτρος Βαφίνης (37,88%) – Παναγιώτης Αναγνώστου (31,86%)

Σκιάθου: Θοδωρής Τζούμας (45,25%) – Νίκος Πλωμαρίτης (41,02%)

Σκοπέλου: Σταμάτης Περίσσης (40,08%) – Δημήτρης Ευσταθίου (38,14%)

Τρίκαλα:

Μετεώρων: Χρήστος Σινάνης (43,79%) – Θεόδωρος Αλέκος (37,73%)

Φαρκαδόνας: Ιωάννης Σακελλαρίου (34,77%) – Μιχαήλ Μπαγιώτης (22,22%)

Περιφέρεια Ιονίων Νήσων

Ζάκυνθος:

Ζακύνθου: Νικήτας Αρετάκης (22,74%) – Γιώργος Αρμένης (19,95%)

Κέρκυρα:

Βόρειας Κέρκυρας: Γιώργος Μαχειμάρης (46,83%) – Σπύρος Ασπιώτης (22,62%)

Κεντρικής Κέρκυρας και Διαπόντιων Νήσων: Μερόπη – Σπυριδούλα Υδραίου (33,08%) – Γιάννης Τρεπεκλής (28,52%)

Νότιας Κέρκυρας: Κωνσταντίνος Λέσσης (44,59%) – Νίκος Γκούσης (23,16%)

Κεφαλονιά:

Αργοστολίου: Αλέξανδρος Παρίσης (36,70%) – Θεόφιλος Μιχαλάτος (33,85%)

Ληξουρίου: Γιώργος Κατσιβέλης (26,23%) – Διονύσης Αραβαντινός (25,64%)

Σάμης: Στυλιανός Σπάθης (38,81%) – Γεράσιμος Μονιάς – Νέτης (31,10%)

Λευκάδα:

Λευκάδας: Θεόδωρος Σολδάτος (33,39%) – Χαράλαμπος Καλός (17,30%)

Μεγανησίου: Παύλος Δάγλας (43,36%) – Αικατερίνη Καββαδά (Καρατσολάκη) (30,79%)

Περιφέρεια Κρήτης

Ηράκλειο:

Γόρτυνας: Μιχαήλ Κοκολάκης (45,18%) – Νίκος Σχοιναράκης (27,22%)

Ηρακλείου: Γιάννης Κουράκης (36,71%) – Βασίλειος – Γεώργιος Λαμπρινός (24,12%)

Μαλεβιζίου: Κωνσταντίνος Μαμουλάκης (43,04%) – Μενέλαος Μποκέας (42,68%)

Μίνωα Πεδιάδας: Ζαχαρίας Καλογεράκης (49,59%) – Εμμανουήλ Φραγκάκης (42,48%)

Φαιστού: Γρηγόρης Νικολιδάκης (29,02%) – Ιωάννης Νικολακάκης (26,32%)

Χερσονήσου: Ιωάννης Μαστοράκης (40,03%) – Ιωάννης Σέγκος (39,41%)

Λασίθι:

Αγίου Νικολάου: Αντώνης Ζέρβας (43,61%) – Νίκος Κοκκίνης (37,51%)

Ιεράπετρας: Θεοδόσιος Καλαντζάκης (36,01%) – Αντώνης Πετράς (24,39%)

Σητείας: Γιώργος Ζερβάκης (38,71%) – Νίκος Κουρουπάκης (26,61%)

Ρέθυμνο:

Ανωγείων: Εμμανουήλ Καλλέργης (46,08%) – Σωκράτης Κεφαλογιάννης (45,46%)

Ρεθύμνης: Γιώργος Μαρινάκης (44,25%) – Θεόδωρος Νίνος (41,20%)

Χανιά:

Αποκορώνου: Χαράλαμπος Κουκιανάκης (38,57%) – Σταμάτης Σγουράκης (30,93%)

Χανίων: Αριστείδης Παπαδογιάννης (26,94%) – Παναγιώτης Σημανδηράκης (19,09%)

Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου

Άνδρου: Θεοδόσης Σουσούδης (36,59%) – Δημήτρης Λοτσάρης (30,36%)

Αστυπάλαιας: Νίκος Κομηνέας (49,96%) – Μαρία Καμπούρη (30,71%)

Θήρας: Αναστάσιος Νικόλαος Ζώρζος (29,60%) – Αντώνης Σιγάλας (22,88%)

Καλυμνίων: Δημήτρης Διακομιχάλης (23,53%) – Ιωάννης Μαστροκούκος (22,24%)

Καρπάθου: Ιωάννης Νισύριος (40,37%) – Εμμανουήλ Καπετανάκης (32,74%)

Κω: Θεοδόσιος Νικηταράς (45,17%) – Γιώργος Κυρίτσης (37,52%)

Λέρου: Μιχαήλ Κόλιας (39,79%) – Γιώργος Παυλής (22,15%)

Μεγίστης: Γιώργος Σαμψάκος (47,99%) – Γιώργος Παπουτσής (30,29%)

Μήλου: Γεράσιμος Δαμουλάκης (35,29%) – Εμμανουήλ Μικέλης (34,47%)

Μυκόνου: Χρήστος Βερώνης (46,31%) – Κωνσταντίνος Κουκάς (40,43%)

Νάξου & Μικρών Κυκλάδων: Δημήτρης Λιανός (47,80%) – Λεονάρδος Χατζηανδρέου (24,80%)

Πάτμου: Γρηγόρης Στόικος (41,86%) – Ελευθέριος Πέντες (28,04%)

Ρόδου: Αντώνης Καμπουράκης (41,56%) – Φώτης Χατζηδιάκος (30,76%)

Σερίφου: Κωνσταντίνος Ρεβίνθης (39,66%) – Μιλτιάδης Πελοποννήσιος (25,27%)

Περιφέρεια Πελοποννήσου

Αργολίδα:

Ερμιονιδας: Ιωάννης Γεωργόπουλος (39,03%) – Δημήτρης Σφυρής (30,70%)

Αρκαδία:

Βόρειας Κυνουρίας: Γιώργος Καμπύλης (46,95%) – Παναγιώτης Μαντάς (38,73%)

Γορτυνίας: Ευστάθιος Κούλης (48,20%) – Ιωάννης Γιαννόπουλος (29,02%)

Μεγαλόπολης: Κωνσταντίνος Μιχόπουλος (32,74%) – Αθανάσιος Χριστογιαννόπουλος (31,32%)

Τρίπολης: Ιωάννης Σμυρνιώτης (32,45%) – Κωνσταντίνος Τζιούμης (28,02%)

Κορινθία:

Βέλου -Βόχας: Αννίβας Παπακυριάκος (46,92%) – Αθανάσιος Μανάβης (28,61%)

Κορινθίων: Βασίλης Νανόπουλος (25,53%) – Αλέξανδρος Πνευματικός (23,75%)

Λουτρακίου – Περαχώρας – Αγίων Θεοδώρων: Γιώργος Γκιώνης (34,36%) – Μαρία Πρωτοπαππά (23,74%)

Νεμέας: Κωνσταντίνος Φρούσιος (33,76%) – Ευάγγελος Ανδριανάκος (30,09%)

Ξυλοκάστρου – Ευρωστίνης: Βλάσιος Τσιώτος 27,49% – Ηλίας Ανδρικόπουλος (21,37%)

Σικυωνίων: Σπύρος Σταματόπουλος (48,51%) – Μάρκος Λέγγας (18,30%)

Λακωνία:

Ανατολικής Μάνης: Πέτρος Ανδρεάκος (47,19%) – Κυριάκος Μιχαλολιάκος (27,60%)

Ευρώτα: Δήμος Βέρδος (39,79%) – Γεώργιος Μαρούδας (31,30%)

Σπάρτης: Σταύρος Αργειτάκος (39,59%) – Πέτρος Δούκας (30,29%)

Μεσσηνία:

Δυτικής Μάνης: Ιωάννης Μραμπέας (28,94%) – Δημήτρης Γιαννημάρας (20,94%)

Καλαμάτας: Αθανάσιος Βασιλόπουλος (22,53%) – Βασίλης Κοσμόπουλος (14,99%)

Οιχαλίας: Παναγιώτα Γεωργακοπούλου (34,56%) – Ιωάννης Αδαμόπουλος (23,17%)

Πύλου -Νέστορος: Δημήτρης Καφαντάρης (37,40%) – Παναγιώτης Καρβέλας (31,30%)

Τριφυλίας: Γιώργος Λεβεντάκης (26,95%) – Παναγιώτης Κατσιβέλας (17,92%)

Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας

Βοιωτία:

Θηβαίων: Γιώργος Αναστασίου (46,03%) – Γρηγόρης Παπαβασιλείου (24,81%)

Λεβαδέων: Ιωάννης Ταγκαλέγκας (33,77%) – Γιώτα Πούλου (27,21%)

Ορχομενού: Βούλα Καραλή (38,89%) – Ιωάννης Νταβαλούμης (34,54%)

Εύβοια:

Ερέτριας: Νίκος Γουρνής (31,19%) – Ιωάννης Δημητρόπουλος (29,72%)

Ιστιαίας – Αιδηψού: Ιωάννης Κοντζιάς (48,59%) – Λίνα Ευσταθίου – Σπανού (36,92%)

Κύμης – Αλιβερίου: Αθανάσιος Μπουραντάς (42,93%) – Δημήτρης Θωμάς (40,35%)

Μαντουδίου – Λίμνης – Αγίας Άννας: Ιωάννης Στεργίου (38,06%) – Γιώργος Τσαπουρνιώτης (32,41%)

Σκύρου: Νίκος Μαυρίκος (34,84%) – Γιώργος Λαμπαθάκης (26,19%)

Χαλκιδέων: Ελένη Βάκα (34,34%) – Χρήστος Παγώνης (28,06%)

Ευρυτανία:

Αγράφων: Θεόδωρος Μπάμπαλης (39,37%) – Αλέξανδρος Καρδαμπίκης (33,98%)

Φθιώτιδα:

Δομοκού: Δημήτρης Τζιαχρήστας (49,97%) – Χαράλαμπος Λιόλιος (43,56%)

Λαμιέων: Ευθύμιος Καραΐσκος (49,42%) – Νίκος Σταυρογιάννης (30,04%)

Λοκρών: Αθανάσιος Ζεκεντές (37,69%) – Νικόλαος Λιόλιος (33,62%)

Στυλίδας: Βιργινία Στεργίου (47,24%) – Ιωάννης Αποστόλου (35,94%)

Φωκίδα:

Δελφών: Παναγιώτης Ταγκαλής (47,48%) – Αθανάσιος Παναγιωτόπουλος (29,96%)

Δωρίδος: Γιώργος Καπεντζώνης (47,11%) – Αναστάσιος Φλώρος (31,69%)

Αποτελέσματα Ευρωεκλογών 2019: Οι πολίτες άσκησαν το εκλογικό τους δικαίωμα και ψήφισαν στις Ευρωεκλογές 2019 για την ανάδειξη των προσώπων που θα αντιπροσωπεύουν τη χώρα μας στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Μια εκλογική μάχη, στην οποία Αλέξης Τσίπρας και Κυριάκος Μητσοτάκης έθεσαν διλήμματα εθνικών εκλογών. Η Ελλάδα εκλέγει συνολικά 21 αντιπροσώπους στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, κατέχει δηλαδή 21 έδρες. Δείτε εδώ τα αποτελέσματα των Ευρωεκλογών 2019

Αποτελέσματα Περιφερειακών Εκλογών 2019: Ο πρώτος γύρος των περιφερειακών εκλογών ολοκληρώθηκε και οι πολίτες θα κληθούν να ψηφίσουν ξανά την Κυριακή 2 Ιουνίου 2019 σε όσες Περιφέρειες δεν υπήρξε συνδυασμός που συγκέντρωσε το 50% συν 1 ψήφο. Δείτε εδώ τα αποτελέσματα των Περιφερειακών Εκλογών 2019

Αποτελέσματα Δημοτικών Εκλογών 2019: Η εκλογική μάχη της πρώτης Κυριακής για τις Δημοτικές Εκλογές 2019 ολοκληρώθηκε. Ποιοι εκλέγονται δήμαρχοι και δημοτικοί σύμβουλοι; Δείτε εδώ τα αποτελέσματα των Δημοτικών Εκλογών 2019

Εκλογές 2019: Ποιοι εκλέγονται – Το newsbeast.gr, όπως σε κάθε εκλογική διαδικασία εδώ και εννιά χρόνια, καλύπτει έγκυρα και αναλυτικά όλες τις εξελίξεις, ενημερώνοντας άμεσα τους αναγνώστες του για τα αποτελέσματα των Εκλογών 2019, τους υποψήφιους που βγαίνουν νικητές από την εκλογική μάχη και όλα τα νεότερα. Μπορείτε να παρακολουθήσετε τη μάχη λεπτό προς λεπτό στους δυναμικούς εκλογικούς χάρτες:

  • τα αποτελέσματα των Ευρωεκλογών 2019
  • τα αποτελέσματα των Δημοτικών Εκλογών 2019
  • τα αποτελέσματα των Περιφερειακών Εκλογών 2019
ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ

Πηγή