Παρασκευή , 26 Απρίλιος 2024

Οι «λέαινες» της Αγγλίας κατέκτησαν το ιστορικό Finalissima γυναικών κόντρα στη Βραζιλία μπροστά σε 83.000 θεατές

Η ιστορική, πρώτη Finalissima γυναικών κατέληξε στα χέρια των παικτριών της Αγγλίας, οι οποίες επικράτησαν της Βραζιλίας με 4-2 στα πέναλτι (1-1 η κανονική διάρκεια και η παράταση) σε έναν σπουδαίο τελικό που πραγματοποιήθηκε στο «Wembley».

Μπροστά σε 83.000 θεατές η πρωταθλήτρια Ευρώπης Αγγλίας, άνοιξε το σκορ με το γκολ που σημείωσε στο 23’ η Έλα Τουν της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, έπειτα από ασίστ της Μπρόουνζ. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η πρωταθλήτρια Ν. Αμερικής, Βραζιλίας ισοφάρισε με την Αντρέσα Άλβες έστειλε το ματς στην παράταση κι ακολούθως στα πέναλτι.

Οι Αγγλίδες έβαλαν τέσσερα γκολ απ’ την άσπρη «βούλα», με τις Ταμίρες και Ραφαέλ να αστοχούν σε δύο εκτελέσεις για τις Βραζιλιάνες και την Κλόε Κέλι να πετυχαίνει το νικητήριο πέναλτι, που χάρισε το τρόπαιο στην Αγγλία.