Κυριακή , 28 Απρίλιος 2024

Ο Προμηθέας κέρδισε την ΑΕΚ με τρομερό Χέιλ (67-79) και πέρασε στους «8» του Basketball Champions League

Με τον Χάντερ Χέιλ να σημειώνει 29 πόντους, ο Προμηθέας κέρδισε την ΑΕΚ με 67-79 στα Λιόσια στην 6η και τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League και έκλεισε θέση για τους «8» της διοργάνωσης.

Μετά τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, η ομάδα της Πάτρας με ένα σερί 10-0 πήρε «κεφάλι» στο σκορ (14-21), με την Ενωση να έχει ένα αντίστοιχο σερί και να προσπερνά προσωρινά με 24-21. Ομως π Προμηθέας πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος 31-29 στο ημίχρονο και εκ τότε δεν έχασε το προβάδισμα.

ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Βρέθηκε μπροστά με 11 πόντους (39-50) και πήγε στον 4ο δεκάλεπτο με το υπέρ του 46-55, το οποίο υπερασπίστηκε δύσκολα, καθώς ο Κουζμίνσκας με προσωπικά σουτ, μείωσε για την ΑΕΚ στον πόντο (64-65), με 3:40 για το τέλος. Η  ανατροπή δεν ήρθε ωστόσο, αφού από το σημείο των βολών πήγε στο +4 ο Προμηθέας και με τρίποντο του Χέιλ ένα λεπτό πριν τη λήξη, έφτασε την διαφορά πάλι στο +10.

Να σημειωθεί πως σημειώθηκε ολιγόλεπτη διακοπή στο ματς λόγω έντασης μεταξύ Αγραβάνη και Χρυσικόπουλου, ένταση που μεταφέρθηκε και στην κερκίδα, με τους διαιτητές να σταματούν για λίγο τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 29-31, 46-55, 67-79