Παρασκευή , 26 Απρίλιος 2024
Πρώτη ήττα για τον Παναθηναϊκό με 92-82 από το εκπληκτικό Λαύριο

Ο Παναθηναϊκός… δεν έπαιξε στο δεύτερο ημίχρονο και το Λαύριο τον υποχρέωσε στην πρώτη του φετινή ήττα στην Basket League.

Στις 27 Δεκεμβρίου το Λαύριο υποδεχόταν την ΑΕΚ και τη νικούσε με 78-70, βάζοντας τέλος στο αήττητο σερί της 21 αγώνων στο ελληνικό πρωτάθλημα. Μία εβδομάδα μετά, ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να γνωρίσει -από τον ίδιο αντίπαλο- την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, με το Λαύριο να γίνεται κάτι σαν… φονέας των γιγάντων.

Και να σκεφτεί κανείς ότι η πρώτη περίοδος έληξε με τους πράσινους να προηγούνται με 19-9, ενώ στο ημίχρονο ήταν μπροστά με +11 (31-42). Κι όμως, στο τρίτο δεκάλεπτο και ενώ το σκορ ήταν 33-46, οι πράσινοι… σταμάτησαν να παίζουν και το Λαύριο με επιμέρους σκορ 26-9 (!) κατάφερε να βρεθεί από -13 στο +4 (59-55), για να ακολουθήσει ένα τρίποντο του Κόζι από το κέντρο του γηπέδου στη λήξη της τρίτης περιόδου (64-59).

Οι γηπεδούχοι είχαν πλέον την ψυχολογία με το μέρος τους και το πίστευαν όλο και περισσότερο, με αποτέλεσμα να προηγηθούν και με +14 (79-65), παίρνοντας τελικά τη νίκη με 92-82.

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 31-42, 64-59, 92-82