Σάββατο , 20 Απρίλιος 2024
Basket League: Με το δεξί ο Παναθηναϊκός, 69-60 τη Λάρισα στο ΟΑΚΑ

Με νίκη μπήκε στο πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε της Λάρισας στο ΟΑΚΑ.

Προερχόμενος από τη νίκη επί της Φενέρμπαχτσε στη Euroleague, οι πράσινοι μάλλον μπήκαν χαλαροί στο ματς και αυτό είχε ως συνέπεια το σκορ να μένει χαμηλά και οι δύο ομάδες να είναι κοντά. Αυτό, άλλωστε, αποδεικνύεται και από το γεγονός ότι το ημίχρονο βρήκε τον Παναθηναϊκό μόλις στο +1 (31-30).

Στην γ’ περίοδο, πάντως, ο Κασελάκης πήρε πρωτοβουλίες και οδήγησε το τριφύλλι στο +10 (42-32 στο 24′), για να κάνουν όμως την αντεπίθεση τους οι Θεσσαλοί και να ισοφαρίσουν στο 27′ (43-43). Το παιχνίδι, με λίγα λόγια, πήγαινε να γίνει… ντέρμπι από το πουθενά, αλλά στο τελευταίο 10λεπτο ο Παπαγιάννης ανέλαβε να καθαρίσει για τον Παναθηναϊκό και το έκανε, στέλνοντας την ομάδα του στο +11 (60-49 στο 34′) με συνεχόμενα καλάθια, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ, όντας ο καλύτερος των πράσινων.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 31-30, 51-44, 69-60